mobili versija | standartinė versija
main-image

Žemaitiškų skaitymų konkursas

Žemaitiškų skaitymų dalyviai bei komisija

Skuodo savivaldybės viešoji biblioteka aktyviai puoselėdama žemaitiškumą, atskleisdama savo gimtosios kalbos autentiškumą, gražiausius jos perlus, pasikvietusi draugėn bendražygių būrį: Skuodo sav. Švietimo, kultūros ir turizmo skyrius, Skuodo muziejų, Žemaičių kultūros draugijos Skuodo skyrių, Skuodo literatų klubą, surengė jau 8-ąjį Žemaitiškų skaitymų konkursą, skirtą 217-osioms Simono Daukanto gimimo metinėms. Skaitymai vyko spalio 28 d., žymiojo kraštiečio gimimo dieną, Skuodo muziejaus salėje. Konkurse savo ir kitų autorių sukurtus kūrinius žemaitiškai skaitė 7-9, 10-12 klasių moksleiviai ir suaugusieji skaitovai. Šie skaitymai kasmet susilaukia didelio susidomėjimo, ne išimtis ir šiais metais.
Skaitovai varžėsi trijose amžiaus grupėse. 7-9 kl. skaitovų tarpe pirmąją vietą užėmė Aurimas Mickus iš Lenkimų Simono Daukanto pagrindinės mokyklos už artistiškai ir įtaigiai perskaitytą V.Reimerio „Šarkas švarks“ ištrauką (ruošė mokytoja A.Drukteinienė), antrąją vietą pelnė Gintarė Žukauskaitė iš Skuodo Bartuvos vid. mokyklos, perskaičiusi E.Untulio „Vaikėška veselė“(mokytoja L.Ronkaitienė), o trečioji vieta atiteko Viliui Kaupui iš Skuodo Pranciškaus Žadeikio gimnazijos už perskaitytą E. Untulio pasaką „Skruzdėliū karalius“(mokytoja D.Butkienė).
10-12 kl. Grupėje geriausiai pasirodė Aušra Šiaulytė iš Ylakių gimnazijos teatrališkai skaičiusi V.Ruikos „Cėguonės pranašavėms“(mokytoja I.Baužienė), antroji vieta atiteko tos pačios mokyklos ir mokytojos ruoštai Monikai Vindašiutei už T.Džervienės „Kermuošiaus“ skaitymą. Trečia liko Modesta Paulauskaitė, iš Skuodo Pranciškaus Žadeikio gimnazijos, skaičiusi B.Baužienės „Pirmoji kuošė“. Suaugusiųjų grupėje skaitė tik mosėdiškė Nijolė Jasienė savo eilėraštį „Gulbiū šuokis“, konkurentų neatsirado. Dar ji pelnė nominaciją už savos kūrybos skaitymą, kurią įsteigė Skuodo savivaldybės viešoji biblioteka . Taip pat išskirtos ir kitos nominacijos, kurias konkurso komisijos pirmininkas Skuodo Žemaičių teatro režisierius ir dramaturgas Edmundas Untulis iškilmingai paskelbė: už skaitomą kūrinį, kuriame fiksuojami krašto istorijos momentai Skuodo muziejus apdovanojo Jolantą Jonuškaitę, už artistiškumą Skuodo rajono savivaldybės administracijos Kultūros ir turizmo skyrius nominavo Aurimą Mickų, už skaitomo teksto autentiškumą Skuodo rajono savivaldybės administracijos Švietimo skyrius apdovanojo Gintarę Karbauskytę, už skaitomą kūrinį, kuriame atsispindi krašto tautosaka, papročiai Žemaičių kultūros draugijos Skuodo skyrius skyrė nominaciją Modestai Paulauskaitei, o už vietos literatų kūrybos populiarinimą Skuodo literatų klubas apdovanojo Mortą Čičirkaitę.
Susikaupusią rimtį išsklaidė Skuodo meno mokyklos vaikų kaimo kapela, įjungusi visus skaitovus ir jų mokytojus į žaidimų ir linksmybių pynę.
Baigiamojoje kalboje E. Untulis sakė, kad žemaitiška dvasia, jos žodis tesklando kiekvienoje mokykloje, kiekvienoje šeimoje. Esame Simono Daukanto pasekėjai. Kaip rašo savo poemoje „Sėmuons Daukonts“ Edvardas Rudys „Sėmuons krašta gruoži, papruotius atskleidės, atidarė žuodiuo ateities vartus“.
Šis konkursas skatina rajono mokyklas, literatus puoselėti savo žemaičių kalbos savitumą, populiarinti savo tarmę, kad ji neišnyktų dabartiniame globaliame pasaulyje.

Nuotraukų galerija