mobili versija | standartinė versija
main-image

Laužų sąšauka

        2016 m. rugsėjo 22 d. 19 val. ant Daukšių – Šakalių piliakalnio buvo minima Baltų vienybės diena. Renginį suorganizavo Skuodo rajono Daukšių kaimo bendruomenė ir Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešosios bibliotekos Daukšių filialas. Į šį renginį susirinko nemažas būrys įvairaus amžiaus Daukšių ir aplinkinių kaimų gyventojų.
          Renginį pradėjusi bibliotekininkė Vilma Simaitienė pasidžiaugė, kad šis renginys jau tampa tradiciniu, nes Baltų vienybės diena ant šio piliakalnio buvo švenčiama ir 2015 metais. Bibliotekininkė akcentavo, jog ši diena minima pažymint 1236 m. saulės žemėje įvykusį Saulės mūšį, kuriame susivieniję žemaičiai ir žiemgaliai sumušė ir sunaikino Kalavijuočių ordiną. Kadaise ugnies sąšauka ant piliakalnių kvietė vienytis kovai – ginti savo žemes, gyvastį, kultūrą. Ta proga baltų palikuonys Lietuvoje, Latvijoje bei bendruomenės visame pasaulyje įsijungia į Baltų vienybės sąšauką ir vakare 20-21 val. uždega ugnis ant kalnų, piliakalnių, su baltų istorija susijusiose vietose. Bibliotekininkė kartu su Daukšių kaimo vaikais – Indre Bakstyte, Gabija Kabalinaite, Ovidijumi Baksčiu – pagal senovės papročius pagerbė ugnies deivę Gabiją. Toliau ugnies garbinimas vyko skambant lietuvių liaudies dainai „Dega ugnele tūta, tūta“, kurią atliko moterų ansamblis „Svaja“. Dainai pritarė visi renginio dalyviai aplink laužą sustoję ratu.
         Tą vakarą buvo švenčiama ir kita šventė – Rudens lygiadienis. „Prasideda Ilgių metas. Ugnis, simboliškai degusi ant kalnų, nusileidžia žemyn ir sugrįžta į namų židinį, kur rusens, bus apgaubta, globojama iki pavasario Lygės – kovo 21 d.“, – teigė bibliotekininkė V. Simaitienė. Visi susirinkusieji pagal senovės tradicijas – nusilenkiant ir paliečiant delnu žemę – padėkojo žemės deivei Žemynai. Renginį tęsė Daukšių kaimo bendruomenės pirmininkė Birutė Strakšytė papasakodama šio piliakalnio atsiradimo legendas. Vėliau sumaniausi ir gudriausi dalyviai laimėjo šaunių prizų atsakydami į klausimus ar įmindami mįslę. Įsiliepsnojus laužui skambėjo lietuvių liaudies dainos. Ypatingą nuotaiką kūrė armonika grodamas kaimo muzikantas Pranas Lubys. Dainų intarpuose savo kūrybos eiles skaitė kaimo šviesuolė, literatė Jadvyga Ruginienė. Po dainų vyko jaukus ir malonus pavakarojimas prie laužo: visi kartu kepė dešreles, vaišinosi atsineštomis vaišėmis, šildėsi karšta arbata, bendravo su draugais, kaimynais bei pažįstamais.

Nuotraukų galerija