mobili versija | standartinė versija
main-image

Atrask mane iš naujo

        2016 m. balandžio 28 d. 14 val. Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešosios bibliotekos Rukų filiale įvyko popietė „Atrask mane iš naujo“. Renginys skirtas Nacionalinei bibliotekų savaitei paminėti. Kadangi šie metai paskelbti bibliotekų metais, tai jaunieji bibliotekos lankytojai šios popietės metu buvo supažindinti su bibliotekos istorija. Bibliotekininkė A. Stončiuvienė kartu su jaunaisiais dalyviais prisiminė, kokios buvo pirmosios knygos (molinės lentelės, papiruso ritinėliai), kaip atrodė pirmosios knygų saugyklos Senovės Egipte.

        Taip vaikai viso renginio metu pamažu „keliavo“ didžiule laiko juosta link mūsų laikų. Akcentuota, kad Senovės Graikijoje rašyta jau ant pergamento, kurį daug paprasčiau saugoti. Todėl septintame amžiuje prieš Kristų pradėtos steigti viešosios bei asmeninės bibliotekos. Garsiausia Antikos biblioteka buvo Aleksandrijoje. Tai vienas iš pasaulio stebuklų, pastatytas III a. per. m. e. Šioje bibliotekoje buvo surinkta per 700 tūkst. knygų ir tekstų, pirmą kartą istorijoje sudarytas saugomų rankraščių katalogas, atskirai sugrupuoti prozos ir poezijos kūriniai. Jauniesiems renginio dalyviams įdomu buvo sužinoti ir tai, kad knygos, kurias rankomis perrašydavo vienuoliai, iš pradžių buvo tokios retos ir brangios, kad viduramžiais jas prirakindavo grandinėmis ant specialių pultų bibliotekose ir bažnyčiose. Johano Gutenbergo išradimas – knygų spausdinimo staklės 1455 metais pakeitė pasaulį. Informacija ėmė sklisti spausdintų knygų forma. Manoma, kad Lietuvą pirmosios knygos pasiekė XIII amžiuje, o pirmasis žinomų knygų sąrašas sudarytas 1510 metais. Dalyviai sužinojo ir tai, kad Nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka pastatyta 1963 metais. Taip pat vaikai pamatė įdomiausias bibliotekas pasaulyje.
       Paskutinėje renginio dalyje pereita prie Rukų bibliotekos istorijos. Jaunieji dalyviai sužinojo, kad biblioteka įkurta, palyginus su pasaulio bibliotekomis, neseniai – 1950 metais ir daugelį kartų dėl įvairių priežasčių buvo kilnojama iš vienų patalpų į kitas. Kai kurie nustebo sužinoję, kad bibliotekos kažkada veikė ir ten, kur dabar yra gyvenamieji namai. Dabartinėse patalpose yra nuo 2001 metų. Daugiau nei per penkiasdešimt gyvavimo metų bibliotekoje skaitė kelios rukiškių ir aplinkinių kaimų kartos. Įsitvirtinus naujoms technologijoms, pasikeitė ir išaugo bibliotekos teikiamų paslaugų asortimentas: literatūrą galima skaityti vietoje arba neštis namo, vartotojams suteikiama pagalba ieškant informacijos, konsultuojami pradedantys dirbti kompiuteriu, vartotojai gali naudotis nemokama interneto prieiga, teikiamos dokumentų apdirbimo paslaugos, organizuojami renginiai, parodos. Popietės pabaigoje kartu su vaikais pasidžiaugėme, kad vis dar turime savo kaimo biblioteką, kuri išlieka svarbi šių paslaugų tiekėja.

Nuotraukų galerija