mobili versija | standartinė versija
main-image

Edukacinis užsiėmimas „Viskas iš vytelių“

2017 metų spalio 6 dieną Rukų kaimo bendruomenės namuose vyko edukacinis užsiėmimas „Viskas iš vytelių“. Jame dalyvavo 19 vaikų iš Barstyčių, Rukų, Žebrokų, Šačių, Šliktinės, Jundulų kaimų. Pradžioje Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešosios bibliotekos Rukų filialo bibliotekininkė Aldona Stončiuvienė trumpai papasakojo apie vytelių pynimą, pristatė susirinkusiems užsiėmimo vedėją, pynėją iš vytelių Vidmantą Šidlauską.

Pynimas – tai vienas iš seniausių amatų. Manoma, kad pynimas atsirado anksčiau nei keramika. Molinėms puodynėms pirmiausia buvo pinami karkasai iš karklų, paskui jie būdavo aplipinami moliu. Lietuvoje pinama nuo neatmenamų laikų. Kiekviename kaime buvo savas pynėjas, kuris pindavo krepšius kasdienei buičiai, sėtuves, doklus pašarams rinkti, vyžas, lopšius ir kt. Sodybų, daržų, ganyklų ir miško jaunuolynai būdavo aptveriami pintomis tvoromis. Pynė Lietuvoje ir baldus. Pynėjas V. Šidlauskas, rodydamas susirinkusiems užsiėmimo dalyviams kaip reikia pinti krepšį ir kitokius darbelius, pasakojo ir apie vytelių paruošimą pynimui. Tam yra naudojamos nederlingose žemėse augančių žilvičių, krūminių karklų jaunos šakelės. Paskui vaikai nedrąsiai ir patys bandė pinti. Iš pradžių sekėsi sunkiai, bet po kantraus, ilgoko darbo pasidžiaugėme nupintomis puikiomis saulutėmis. Kai kuriems vaikams labai patiko pynimas – jiems sekėsi puikiai.
Pynimas iš vytelių visada turėjo ir tebeturi praktinę paskirtį, ir tik visai neseniai pradėti pinti dekoratyviniai dirbiniai. Džiugu, kad rankomis atliekamas pynimas šiandien Lietuvoje tebėra populiarus, įgauna didesnę vertę. Norėtųsi, kad tuo užsiimtų kuo daugiau jaunų žmonių.
Tai jau trečiasis edukacinis užsiėmimas Skuodo rajono savivaldybės kultūros plėtros ir bendruomenių aktyvinimo veiklų projekto „Senųjų tradicijų pėdsakais“, kurį vykdo Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešosios bibliotekos Barstyčių, Šačių, Šliktinės, Rukų, Notėnų filialai.

Nuotraukų galerija