mobili versija | standartinė versija
main-image

Edukacinis užsiėmimas „Sena nauja“

2017 metų gegužės 11 dieną 15 valandą Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešosios bibliotekos Vižančių filiale vykęs edukacinis užsiėmimas „Sena nauja“ sudomino nemažą būrelį šeimų iš Pašilės ir Gėsalų kaimų (Skuodo r.), bei Skuodo miesto, kurios panoro dekupažo technikos pagalba išreikšti save ir paįvairinti savo buitį unikaliais daiktais.

Tai jau šeštasis kultūros edukacijos projekto „Atrask neatrastus savo gebėjimus bibliotekoje“, kurį vykdo Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešoji biblioteka, edukacinis užsiėmimas. Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerija. Užsiėmimus, kuriuose dalyvavo aštuoniolika susidomėjusių darbštuolių, vedė tautodailininkė Edita Bernotienė.
Technikos pavadinimas, kilęs iš prancūzų kalbos žodžio „decouper“, atspindi jos esmę – dekoruojami paviršiai išklijuojami popieriumi: nuo specialaus, skirto dekupažui, iki laikraščių iškarpų. Dekupažo ištakos siekia ankstyvuosius viduramžius. Kaip meno rūšis, jis pirmąkart minimas XV a. pabaigos Vokietijoje. Populiarumo viršūnę ši technika pasiekė XVII a. Venecijoje. Čia tapo madingi japonišku arba kinišku stiliumi inkrustuoti baldai, o dekupažas leido kurti pigesnes jų imitacijas. Technika šmaikščiai pavadinta „arte povera“, arba „vargšų menu“.
 Į susitikimą tautodailininkė Edita atsivežė dekupažo technika dekoruotų namų aplinką puošiančių smulkmenėlių. Pamatėme, kad dekupažo pagrindas gali būti medžio, akmens, metalo paviršiai, net stiklas. Sužinojome, kad netinka aliuminis ir nikelis – jie per daug glotnūs, tad klijai su šiuo paviršiumi gali paprasčiausiai nesukibti. Lakuotą paviršių taip pat patartina pašiaušti švitriniu popieriumi, kad taptų šiurkštokas. Galima norimą dekoruoti daiktą nudažyti, „pasendinti“ paviršių kraklė laku – speciali priemonė tepama tarp dažų sluoksnių, ir šie suskilinėja tinkleliu. Po teorinės mokymų dalies beliko viską išbandyti pačioms praktiškai, todėl nieko nelaukdamos pradėjome ruošti paviršių savo pasirinktoms smulkmenoms: nuo dėžučių papuošalams, skirtukų, pjaustymo lentelių iki padėkliukų kavai. Reikėjo paviršius kruopščiai pašiaušti švitriniu popieriumi, padengti gruntu. O tada jau prasidėjo kūrybinis procesas leidžiantis užsiėmimų dalyvėms išlaisvinti savo kūrybiškumą žaidžiant spalvomis, eksperimentuoti renkantis norimus paveiksliukus. Po keturių valandų kruopštaus darbo galėjome pasidžiaugti pasiektais rezultatais. kurie neleido nusivilti nė vienai iš dalyvių, bet priešingai, suteikė pasitikėjimo, pažadino kažkur giliai viduje slypėjusius meninius talentus.
 Šis edukacinis užsiėmimas ne vienai iš jame dalyvavusių moterų ir merginų atvėrė vartus į dar neatrastą dekupažo pasaulį, kuriame norui tobulėti, mokytis ir atrasti nėra svarbus amžius ar profesija.

Nuotraukų galerija