mobili versija | standartinė versija
main-image

Gėsaluose ir Ylakiuose

Lapkričio 25 ir 27 dienomis pagal Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešosios bibliotekos projektą „Mirksnis, kai švietė dangus“, kurį remia Lietuvos kultūros taryba, skirtą pirmosioms poeto Stasio Jonausko mirties metinėms, įvyko dveji jo kūrybos garsiniai skaitymai: Gėsaluose bei Ylakiuose.


Tokie skaitymai mūsų rajone surengti tikrai neveltui. Jeigu Lenkimuose jie buvo įstabūs susirinkusiųjų gausa, poeto gimtuosiuose Gėsaluose – jį pažinojusiųjų prisiminimais. Jais pasidalijo ir buvusi vietos bibliotekininkė Vida Rušinskienė, ir pedagogė Irena Skripkauskienė, ir agronomė Genovaitė Intienė. Pastaroji, kadaise buvusi Stasio Jonausko viršininke, netgi seną „Mūsų žodį“, kuriame išspausdintas jo straipsnis apie Gėsalus, tebesaugo, tad į susiėjimą atsinešė.
Ylakių bibliotekoje pasibuvimas su poetu tapo išskirtinis jaunimu. Ne tik kankliavusiu (paruošė Skuodo meno mokyklos Ylakių skyriaus pedagogė Asta Narvilienė), bet ir skaičiusiu bei supratusiu S. Jonausko kūrybą. Nors nėra ko per daug stebėtis – tai pagal NVŠ programą, skirtą scenos menui, ilgametės Ylakių gimnazijos pedagogės, lituanistės Irenos Baužienės ugdomos merginos.
Tiesa, ylakiškiai turi ir vieną su poetu susijusį raritetą – jo paties rašomąja mašinėle atspausdintą eilėraštį „Ylakiai“. Įrėmino ir saugo kaip akies vyzdį, tik labai garbiems svečiams parodydami.
Lapkričio 25-ąją Gėsaluose bei 27-ąją Ylakiuose įvykusiuose skaitymuose dalyvavo ir projekto, pagal kurį jie surengti, partnerio – Skuodo literatų klubo „Nojus“ – nariai. Pirmąją dieną – projekto vadovė Birutė Sruogienė, klubo pirmininkė Dalia Zabitienė, kuri ir vedė visus ketverius S. Jonausko kūrybos skaitymus, pradedant tarptautiniais, bei Adelė Semenavičienė, Adelė Viskontienė, Bronislava Paulauskienė; antrąją – be klubo bei projekto vadovių, dar ir Joana Pajauskienė, Rita Rupeikienė, Ona Budrienė, Genutė Kaunienė.
Duok, Dieve, jog šiemet tokie skaitymai nebūtų paskutiniai – kad noras ar netgi būtinybė prisiminti poetą išliktų ir vėlesniais metais, t. y. taptų tradicija. Kadangi geros poezijos niekada niekam nebūna per daug.

Dalia ZABITIENĖ
Skuodo literatų klubo „Nojus“ vadovė
Nuotraukos autorės

Nuotraukų galerija