mobili versija | standartinė versija
main-image

Planų, svajų ir norų – per akis

2017 m. balandžio 28-ąją pirmąsyk po naujos valdžios išsirinkimo susirinko Skuodo literatų klubo „Nojus“ nariai. Ne tik pasibūta, bet ir į organizaciją priimtos trys naujos narės bei suplanuota, aptarta šių metų veikla.


Taip jau yra, kad retai kada susirenka visi kokios nors organizacijos, kaip ir giminės (o juk klubas išties gali būti su ja lyginamas), nariai. Nors paskutiniojo balandžio penktadienio vakarą „Nojaus“ bendruomenė buvo gana „drausminga“: jeigu ne du lenkimiškiai, būtų buvę visi. Nors, kita vertus, per daug apgailestauti dėl nesančių nelabai buvo kada – klubo gretas papildė trys nauji nariai. Tiksliau, narės. Mat į labai moterišką kolektyvą įsiliejo skuodiškės Ona Budrienė ir Elena Janušaitienė bei šatraminiškė Danguolė Pauliuvienė. Pastaroji kaip literatė jau seniai žinoma ir iš laikraščio „Mūsų žodis“ puslapių, ir iš įvairių renginių, kilusi iš mūsų rajono. Nors pastaruoju laiku, su bičiule Adelija Riepšiene tapusi humoro grupės, priklausančios Lietuvos humoro sambūriui „Juokis“, „Kvietkas“ nare, gastroliuoja, t. y. žmonėms kelia nuotaiką, visoje Žemaitijoje. Ir ne tik. Tad nenuostabu, jog, prisistatydama klube, pirmiausia Danguolė paskaitė porą nusišypsoti privertusių žemaitiškų eilėraščių. Iš pradžių rašiusi tiktai lietuvių bendrine kalba, pastaruoju laiku, be kita ko, dar ir fotografuoti mėgstanti šatraminiškė vis dažniau eiliuoja savo gimtąja žemaičių. Užtat Ona Budrienė, turbūt pirmą kartą skaičiusi savo kūrybą viešai, – ne iš Skuodo rajono. Nors čia praleido ne vieną savo gyvenimo dešimtmetį. Ji gimusi Šiaulių rajone, tad ir kalba, ir rašo tik lietuvių bendrine kalba. Nors tai daro jau daugybę metų, netgi savo kūrybos knygą yra išleidusi, kaip kūrėja žinoma ne daugeliui. Nebent skaitantiems minėtą laikraštį. O gaila – Onos eilėraščiai patraukiantys vaizdžiomis metaforomis, skaidriu liūdesiu... Arba, kaip pasakytų Kahlil Gibran, džiaugsmu be kaukės... Ir tuo šiek tiek panašūs į taip pat tik lietuvių bendrine kalba rašančios, vieną eilėraščių knygą išleidusios Elenos Janušaitienės. Tik toji, kilusi iš Šilalės rajono, Skuode apsigyveno vos prieš keletą metų. Visą gyvenimą lietuvių kalbos ir literatūros vaikus mokiusi moteris be eilėraščių rašo ir prozą. „Nojaus“ bendruomenei visų trijų kūryba patiko – plojimais jos priimtos į klubą.
Na, o „Nojaus“ ne tik šiemet, bet ir konkrečiai šį mėnesį, kuris paprastai vadinamas poezijos bei skirtas būna poezijai, laukia išties daug įvairiausios veiklos. Mat sulaukta pakvietimų į ne vieną renginį. Teks susiskirstyti delegacijomis, kad Skuodo ir „Nojaus“ pavadinimas skambėtų kiek galint plačiau. Štai gegužės 13-ąją Barstyčiuose, prie didžiausio Lietuvoje Puokės akmens, vyks Skuodo žemaičių draugijos inicijuojama bei organizuojama tradicinė lietuvių deivės Mildos šventė. Tad joje laukiami visi žemaitiškai rašantys apie meilę. Gegužės 18-ąją Mosėdyje, V. Into sodyboje, vėl bus tradiciniais betampantys V. Brenciaus skaitymai. Į juos atvyks grupė Lietuvos rašytojų sąjungos Klaipėdos skyriaus narių, prie kurių prisijungs ir rajono literatai. Gegužės 19-ąją žemaitiškai rašančių laukiama Bukantėje (Plungės r.), Žemaitės muziejuje, kur organizuojami tradiciniai žemaitiški skaitymai „Prie liktarnos“. Gegužės 20-ąją mažeikiškiai literatai, su kuriais seniai bendrauja skuodiškiai, pirmąsyk organizuoja „Žemaitijos poezijos pavasarį“. Jame „Nojus“ turi labai konkrečią užduotį – parodyti žemaitišką literatūrinį spektakliuką. Tad visu spartumu pradedama repetuoti. Gegužės 26-ąją į Lenkimus pakvies tarptautinio „Poezijos pavasario“ renginys. Jame bus galima išgirsti ne tik žinomų lietuvių poetų, bet ir svečių iš kitų šalių kūrybos. „Nojaus“ nariai bus klausytojais. Užtat po renginio, jei tik Dievas nepagailės gero oro, bus galima susiorganizuoti savo „Poezijos pavasarėlį“. Gegužės 27-ąją skuodiškių delegacijos laukiama Tauragėje. O kur dar vardiniai kai kurių literatų pakvietimai į mūsų rajone ar kitur organizuojamus renginius?!. Nors dar esama ir visų noro nuvykti į poeto Vytauto Mačernio, kurį profesorė Viktorija Daujotytė pavadino karališkąja gėle iš Žemaitijos pelkių, gimtinę Šarnelėje (Plungės r.), surengti kūrybinį plenerą I. Navidanso parke... Ir t. t., ir t. t. Tiesa, nors ne vienas renginys numatytas patiems „nojiečiams“, kaip sakoma, dūšiai atgauti, tikrai netrūks ir tokių, kurie bus skirti literatūrinę kūrybą mėgstančiai visuomenei. Juk, kaip konstatavo klubo narys Napoleonas Reimontas, „Nojus“ – ne kokia uždara sekta. Tad esančiųjų klube kūryba bus populiarinama, rudeniop apsilankant net pačiuose atokiausiuose rajono kampeliuose. Na, o „Nojaus“ gimtadienyje bus siekiama ne tik žiūrovų bei klausytojų sulaukti, bet ir svečių iš kitų rajonų literatų klubų pasikviesti.


Dalia ZABITIENĖ
Skuodo literatų klubo „Nojus“ prezidentė
Nuotraukos Danutės LEKNIUVIENĖS ir iš jos archyvo

Nuotraukų galerija