mobili versija | standartinė versija
main-image

Garbingas titulas – „Nojaus“ nariui

Kaip ir kasmet, liepos 13-ąją Skuodo žemaičių draugija surengė Žemaičių vienybės dienos paminėjimo šventę. Joje tradiciškai įteiktas „Kiečiausio žemaičio“ apdovanojimas, kuriuo pagerbiamas daug gimtajai žemaičių kalbai ir kultūrai nusipelnęs asmuo. Šiemet tokiu pripažintas rajone žinomas literatas bei kraštotyrininkas Leonas Rimeikis.

Pasikviesti į Skuodą keletą bardų ir surengti ką nors panašaus į dainuojamosios poezijos festivalį buvo sena Skuodo žemaičių draugijos pirmininko, kuris vadovauja ir Skuodo rajono savivaldybės Romualdo Granausko viešajai bibliotekai, Jono Grušo svajonė. Tad šiemet į Žemaičių vienybės dienos paminėjimą Skuodo žemaičių draugijos pirmininkas sumanė pakviesti net penketą mieste dar negirdėtų bardų: Artūrą Petruoką, Artūrą Dunčią, Arūną Raudonių, Raimondą Grabį bei Adą Nausėdą.
Kaip paprastai Skuodo žemaičių draugijos renginiuose, į šią organizaciją priimti nauji nariai.
Nors svarbiausias ir iškilmingiausias Žemaičių vienybės dienos paminėjimo momentas – „Kiečiausio žemaičio“ apdovanojimas. Skuodo žemaičių draugija turi tradiciją tą dieną pagerbti daug gimtajai žemaičių kalbai ir kultūrai nusipelniusį asmenį arba šeimą.
Šiemet „Kiečiausio žemaičio“ diplomas bei tradicinė keraminė dovana įteikta lenkimiškiui literatui, kraštotyrininkui, kuris be to dar yra ir muzikantas, Leonui Rimeikiui. Jis vienas pirmųjų mūsų rajone pradėjo rašyti žemaitiškai bei publikuoti savo tarmiškus grožinės literatūros kūrinius spaudoje. Tai buvo apie 1992–1993 metus, kai įvairią žemaitišką kūrybą aktyviai spausdino „Mūsų žodis“, žemaitiškas laikraštis „A mon sakaa?“, paskui – žurnalas „Žemaičių žemė“. O 2013-aisiais, t. y. Tarmių metais, Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešoji biblioteka išleido L. Rimeikio žemaitišką knygelę „Skaituom žemaitėškā“ (šis autorius yra išleidęs ir keletą knygų lietuvių bendrine kalba). Joje – ne tik tarmiški eilėraščiai, bet ir šmaikštūs pasakojimai proza. Nežiūrint išties garbingo amžiaus – jau persirito į antrąją devintosios dešimties pusę, lenkimiškis noriai dalyvauja Skuodo žemaičių draugijos ar Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešosios bibliotekos inicijuojamuose, organizuojamuose renginiuose žemaičių etninei tapatybei puoselėti bei propaguoti, kuriuose mintinai paskaito savo eilėraščių. Tai darė renginiuose toli gražu ne tik Žemaitijoje, bet ir Aukštaitijoje, Dzūkijoje bei Suvalkijoje. Ir visur taip išjudino publiką, kad paskui ji, kaip sakoma, nebenorėjo paleisti (lenkimiškį susirinkusiesiems išsamiai pristatė Skuodo žemaičių draugijos primininko pavaduotoja, laikraščio „Mūsų žodis“ redaktorė, Skuodo literatų klubo „Nojus“, kuriam jis priklauso, prezidentė bei 2012-ųjų „Kiečiausia žemaitė“ Dalia Zabitienė).
Tad ir už garbingą „Kiečiausio žemaičio“ titulą L. Rimeikis atsidėkojo savo žemaitiškomis eilėmis.
O prie Skuodo žemaičių draugijos įteikto apdovanojimo dovana prisidėjusi Skuodo rajono savivaldybės mero pavaduotoja Daiva Budrienė, kuri ir pati yra šios organizacijos narė, teisingai pastebėjo, jog lenkimiškis jam suteikto titulo buvo nusipelnęs jau kur kas anksčiau.
Dalia ZABITIENĖ
Skuodo literatų klubo „Nojus“ prezidentė
Nuotrauka autorės