mobili versija | standartinė versija
main-image

Tarp apdovanotųjų – ir skuodiškiai

Vasario 10 d. metų Lietuvos kultūros sostinėje – Marijampolėje – įvyko šio miesto literatų klubo „Sietynas“ paskelbtų vieno eilėraščio konkurso „Tėviškės takais į jubiliejų aš skubu“ ir apsakymo konkurso „Lietuvai šimtas, nepriklausomybei penkiasdešimt metų“ baigiamoji šventė – nugalėtojų apdovanojimo renginys. Į jį pakviesti ir skuodiškiai.


Jau šeštuosius metus Marijampolės literatų klubo „Sietynas“ surengtame vieno eilėraščio bei apsakymo konkurse šiemet pirmą kartą dalyvavo 6 skuodiškių. Penketas iš jų – Skuodo literatų klubo „Nojus“ narės. Ir net pora – Staselė Jurgilevičienė bei šių eilučių autorė Dalia Zabitienė – pateko tarp prizininkų. Pirmoji apdovanota už tautinę savimonę, antroji – už originalumą.
Nors Skuodo vardas nuskambėjo ir skelbiant diplomantus: prozos kategorijoje juo pripažintas Augenijus Zabitis.
Kalbant apie abiem – ir eilėraščio, ir apsakymo – konkursams pateiktų kūrinių, kurių buvo per pusšimtį, vertinimą, tenka konstatuoti, jog, kaip ir dažname konkurse, neapsieita be nesusipratimų: geriausiu prozos kategorijoje pripažintas standartinis esė. Tad natūralu, jog ne vienas, dalyvavęs konkurse, stebėjosi, kam tada nurodyta, jog tai apsakymo konkursas ir būtina laikytis būtent tam literatūros žanrui keliamų reikalavimų. Nors, kaip skelbiama, vertinimo komisijai vadovavo Vilniaus universiteto Kauno humanitarinio fakulteto docentas dr. Robertas Kudirka (kaip žinia, ypač išgarsėjęs savo „Kalėjimo, kriminalinio ir narkomanų žargono žodynu“, kuris išleistas ne vieną kartą)... Na, o kiti vertinimo komisijos nariai, kurie paprastai paskelbiami, vos konkurso baigiamajam renginiui prasidėjus, kažkodėl apskritai laikomi paslaptyje.
Tiesą sakant, šiek nustebino ir tas faktas, jog bene toliausiai nuo Marijampolės gyvenantys skuodiškiai į renginį pakviesti tiktai jo išvakarėse... Ir netgi ne rytą, o jau darbo dienai besibaigiant...
Nors, nežiūrint nieko, viešnagė Marijampolėje tikrai buvo įdomi – neprailgo. Tiesa, dėl Lietuvoje siautėjančio gripo į konkursų baigiamąjį renginį, kurį netgi žadėta atidėti vėlesniam laikui, susirinko toli gražu ne visi, kurių laukta. O dalyvių, kaip rodė konkursų bei renginio organizatoriaus, Marijampolės literatų klubo „Sietynas“ vadovo Ričardo Jurgelevičiaus parengtas žemėlapis, šiemet būta kone iš visos Lietuvos: Vilniaus, Kauno, Elektrėnų, Alytaus, Kėdainių, Utenos, Ukmergės, Šakių, Jurbarko, Vilkaviškio, Marijampolės, Kalvarijos, Šiaulių, Plungės, Varnių, Skuodo... Netgi Suvalkų Lenkijoje. Užtat susirinkusieji ne tik patekusiųjų tarp konkursų nugalėtojų kūrybos ar smuikininko pasiklausė, bet ir kadaise veikusioje žydų sinagogoje (pastatas pastatytas dar 1870 m.) 2014 m. įkurtoje žymios teatralės, režisierės, pedagogės, bibliotekininkės, aktyvios visuomenės bei kultūros veikėjos, mecenatės Beatričės Kleizaitės-Vasaris menų galerijoje, kurioje ir vyko renginys, veikiančias profesionalaus meno ekspozicijas pažiūrėjo. (Beje, ši galerija gali pasigirti turinti per 200 pasaulyje žinomo iš Skuodo rajono kilusio dailininko Adomo Galdiko darbų.) O paskui ne tik suši bare, kur, žinoma, taip pat netrūko nei linksmų pašmaikštavimų, nei eilių, papietavo... Bet ir po žiemišką Marijampolę pasidairė. O joje ne tik vadinamosios kačių gatvės, bet ir Poezijos parko esama. Nors bene ryškiausią įspūdį paliko Lietuvos valstybingumo 100-mečiui šventiškai pasipuošusi garsioji Rygiškių Jono gimnazija, kurioje mokėsi daugybė gilų pėdsaką Lietuvos istorijoje, kultūroje, literatūroje palikusių asmenybių: Jonas Jablonskis, kurio pseudonimu ši švietimo įstaiga ir pavadinta, Jonas Basanavičius, Kazys Grinius, Vincas Kudirka, Matas Šalčius, Pranas Mašiotas, Kazys Boruta, Vincas Mykolaitis-Putinas, Salomėja Nėris, Pranas Vaičaitis, Algirdas Julius Greimas ir kt.
Namo literatai skirstėsi, ne tik pasikeitę elektroninio pašto adresais ar telefono numeriais, bet ir nuoširdžiai apsikabindami bei tikėdami, jog dar ne kartą ne viename šalies mieste susitiks įvairiuose renginiuose.


 Dalia ZABITIENĖ

Nuotraukos Augenijaus ZABIČIO

Nuotraukų galerija