mobili versija | standartinė versija
main-image

Europos dienoje – ir literatų klubas

Gegužės 9 d. Skuodo miesto centrinėje aikštėje tradiciškai paminėta Europos diena. Ta proga surengta šventė „Mūsų paveldas: vakar, šiandien ir rytoj“. Interaktyviame renginyje netrūko nei muzikos ar šokių, nei parodų ar užduočių, už kurių atlikimą buvo galima laimėti prizų. Pirmą kartą prie idėjos švęsti Europos dieną prisidėjo ir Skuodo literatų klubas „Nojus“.

Kaip ir kasmet, Europos dienai skirtą renginį suorganizavo Skuodo rajono savivaldybės Romualdo Granausko viešoji biblioteka, kuriai šiemet padėjo būrys partnerių: Skuodo meno mokykla, Skuodo Pranciškaus Žadeikio gimnazija, Skuodo muziejus, Skuodo kaimo verslų, amatų ir paslaugų mokykla, Skuodo Švč. Trejybės parapija, Skuodo atviras jaunimo centras, Skuodo literatų klubas „Nojus“. O kur dar pavieniai pagalbininkai?!.
Renginio rėmėjas – Europos komisijos atstovybė Lietuvoje.
Pirmąjį renginio vedėja – Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešosios bibliotekos vyresnioji bibliotekininkė Vytautė Jautakienė – pakvietė žodį tarti, t. y. šventę pradėti, merą Petrą Pušinską. Jis, visus susirinkusiuosius sveikindamas su Europos diena, priminė, jog kiekvienas iš mūsų esame Europos dalis. Meras visiems palinkėjo neprarasti entuziazmo puoselėti demokratijos vertybes, vertinti taiką ir skleisti vieningumo idėją. Po to iškilmingai iškeltos Žemaitijos, Lietuvos bei Europos sąjungos vėliavos, kurias nešė Skuodo rajono kultūros centro direktorius Vidmantas Valinskis, Skuodo rajono savivaldybės administracijos Kultūros ir turizmo skyriaus vedėjas Gintas Andriekus bei Skuodo rajono savivaldybės mero pavaduotoja Daiva Budrienė. O kai vėjyje suplevėsavo vėliavos, kaip taikos ir vienybės simbolis į dangų pakilo balandžiai, kuriuos paleido mūsų rajone savanoriaujantys Turgay Ucar iš Turkijos, Clara Pasekettv iš Prancūzijos, Niklas Ronnerfalk iš Švedijos, Mamoona Arshad iš Italijos – bei Luise Knoblock iš Vokietijos atstovavusi Mosėdžio jaunuolių tautinių šokių kolektyvo šokėja Inesa ir sparnuočiais šventę papuošęs skuodiškis Edmundas Skara.
Šventišką nuotaiką tądien kūrė Skuodo rajono kultūros centro liaudiškos muzikos kapela „Bartuva“, vadovaujama Vidmanto Valinskio, bei šios įstaigos Mosėdžio skyriaus jaunuolių tautinių šokių grupė, vadovaujama Zitos Šlečkuvienės. Rytietiško atspalvio šokį dovanojo Skuodo P. Žadeikio gimnazijos moksleiviai.
Šiemet, švenčiant tarptautinę šventę, simbolizuojančią Europos taiką ir vienybę, Skuodo centrinėje aikštėje netrūko nieko: nei gero oro, nei linksmo garso, nei įdomaus vaizdo. O ne vienoje vietoje ir valgomą arba ilgesnį laiką tinkamą naudoti prizą buvo galima užsidirbti. Pavyzdžiui, pirmą kartą prie idėjos švęsti Europos dieną prisidėjęs Skuodo literatų klubas „Nojus“, kuris ne tik surengė savo narių kūrybos knygų parodėlę, bet ir mini viktoriną, už teisingą atsakymą į klausimą apie mūsų rajono žodžio meistrus davė arba šokoladuką, arba rašiklį... Ir tikrai ne viena dešimtis tų prizų išdalinta. O klausta labai daug ko: kiek metų Skuodo literatų klubui ar vyriausiam jo nariui; ką reiškia pavadinimas „Nojus“; kiek organizacijoje narių; kiek iš jų rašo žemaitiškai; prie kokios rajono įstaigos būrėsi kuriantieji, kai klubo dar nebuvo; kokiais metais išleista pirmoji Skuodo rajono literatų kūrybos rinktinė... Ir t. t. Nors tų klausimų niekas per daug neišsigando: vienas mokinių būrelis, kur buvęs, kur nebuvęs, vis suko prie „nojiečių“ stalo... Ir kokio „istorinio“ klausimo prašė. Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriaus darbuotojos kvietė jaunuosius skaitytojus teisingai atsakyti į klausimus ir prizus vadinamuoju laimės ratu išsisukti patiems. O štai Skuodo P. Žadeikio gimnazijoje savanoriaujanti Mamoona Arshad visus vaišino sumuštinukais ir be jokių užduočių... Kadangi ši mokymo įstaiga buvo įrengusi dalijimosi patirtimi zoną „Kaip aš susipažįstu su Europos šalių kultūros paveldu“. Norintys renginyje aktyviai leisti laiką jaunieji jo dalyviai buvo kviečiami piešti, žaisti, praturtinti ar pasitikrinti žinias. Na, o atėjusieji, kaip sakoma, tik pažioplinėti galėjo pažiūrėti nuotraukų iš renginių, prie kurių prisidėjo Skuodo atviras jaunimo centras, kaleidoskopą, apsilankyti Skuodo muziejuje po atviru dangumi... Keramikė iš Šauklių Renata Jankauskienė eksponavo savo juodosios keramikos dirbinius, liaudies menininkas Napoleonas Reimontas iš Laumių – įstabius medžio drožinius. Vidmantas Sruogis šalia savo pintų darbų rodė, kaip jie atsiranda... O Skuodo kaimo verslų, amatų ir paslaugų mokyklos atstovai – subtilius medinius žaislus... Bet daugiausiai veiklų siūlė pati renginio organizatorė – Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešoji biblioteka: spėlionę „Kas? Kur? Kada?“, teplionę „Nuspalvink mane“, kūrybines dirbtuves „Šventinė gėlė Europos kultūros sodui“, viktoriną „Ką žinai apie Europos kultūros paveldą?“. Tad apibendrinant tik galima pasakyti, jog būta viktorinų, amatų, meno, literatūros zonos... Nes visko nebuvusiam šventėje neišpasakosi, net ir labai to norėdamas. Tiesiog renginys buvo margas, t. y. įvairus, kaip ir pati Europa, kurioje kiekvienas kitiems įdomus ne savo panašumais, o skirtumais – savitumu.

Dalia ZABITIENĖ
Skuodo literatų klubo „Nojus“ prezidentė
Nuotraukos Renatos GRICIŪTĖS ir Dalios ZABITIENĖS

Nuotraukų galerija