mobili versija | standartinė versija
main-image

„Poezijos pavasaris“ Mosėdyje

Gegužės 22 d. Mosėdyje, Vaclovo Into sodyboje, įvyko šviesaus atminimo kraštiečiui poetui Vytautui Brenciui skirti tradiciniai poezijos skaitymai „Po klajonių ženklu“. Tai vienintelis tarptautinio festivalio „Poezijos pavasaris 2018“ renginys, šiemet užsukęs į mūsų rajoną.


Jau trečią kartą įvykęs renginys pradėtas nuo trumpos pažinties su tuo, kuriam jis skiriamas, – nuo kraštiečio poeto Vytauto Brenciaus. O jis 1945 m. gimė ir užaugo Šaukliuose. Baigė Mosėdžio vidurinę, vėliau – Belomorsko techninę jūreivystės mokyklą. Maskvos liaudies meno universitete mokėsi fotografavimo. Neakivaizdiniu būdu baigė M. Gorkio literatūros institutą Maskvoje. Gyveno Klaipėdoje. Visą gyvenimą ir kūrybą paskyrė, galima sakyti, vienintelei mūzai – jūrai. Išleido iš viso 9-ias knygas: 8-ias – lietuvių bei vieną – rusų kalba. Ir, deja, 2010 m. iškeliavo Amžinybėn.
Paskui savo kūrybos paskaitė Lietuvos rašytojų sąjungos Klaipėdos skyriaus suformuota grupė: klaipėdiškiai Jūratė Sučylaitė, Rita Latvėnaitė-Kairienė, Dainius Sobeckis ir Danielius Milašauskas, plungiškė Alma Riebždaitė, skuodiškiai Dalia Tamošauskaitė ir Edmundas Untulis. Saksofonu grojo mosėdiškis Skuodo meno mokyklos mokinys Tautvydas Žeimys.
Vėliau skaitymus pratęsė Skuodo literatų klubo „Nojus“ nariai: Birutė Strakšytė, paskaičiusi Stasio Jonausko kūrybos, vieną šio poeto bei vieną savo kūrinį susirinkusiesiems dovanojusi Skuodo žemaičių teatro artistė Adelė Zubienė, humoro grupės „Kvietkas“ narė Danguolė Pauliuvienė, Irena Gudaitienė, Ona Budrienė, Danutė Lekniuvienė, Adelė Viskontienė, Bronė Diekontienė, Robertas Ramonas. Skaitomos poezijos posmus palydėjo dainuojamoji – to paties klubo nario, bardo ir liaudies menininko Napoleono Reimonto atliekamos autorinės dainos. Renginį vedė „Nojaus“ prezidentė Dalia Zabitienė.
Tačiau susirinkusių pasiklausyti poezijos, kuri pramaišiui su muzika skambėjo net pustrečios valandos, tą vakarą buvo mažiau nei jos paskaičiusių. Kaip matyti, mosėdiškiai poezijos nepasiilgsta, nepasigenda. Nors, jeigu tame pačiame V. Into sodybos krateryje koncertuotų kokia pop „žvaigždė“, turbūt suplauktų minios ne tik iš Mosėdžio. Užtat džiugu, jog į mūsų rajonan užsukusį tarptautinio „Poezijos pavasario“ renginį atkreipė dėmesį valdžia. Nusistebėjusi, kad tiek mažai klausytojų, Skuodo rajono savivaldybės mero pavaduotoja Daiva Budrienė, kaip paprastai į renginius, buvo atvykusi ne tuščiomis – dovanų užteko ir klaipėdiškiams, ir skuodiškiams.
Renginio iniciatoriai bei organizatoriai – Lietuvos rašytojų sąjungos Klaipėdos skyrius, Skuodo literatų klubas „Nojus“ ir Skuodo rajono savivaldybės Romualdo Granausko viešoji biblioteka už pagalbą bei supratingumą, organizuojant poezijos skaitymus, dėkingi įspūdingosios Vaclovo Into sodybos šeimininkui – bendravardžiui šviesaus atminimo daktaro sūnui Vaclovui, Respublikiniam V. Into akmenų muziejui, Mosėdžio seniūnijai. Mat po renginio buvo sudaryta galimybė susirinkti minėto muziejaus patalpose veikusios kavinės „Melninka kamara“ patalpose ne tik atsigerti kavos, bet ir pažiūrėti ten veikusią kraštiečio Petro Kardoko tapybos darbų parodą. O tuo, kad tokia galimybė būtų, pasirūpino Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešosios bibliotekos Mosėdžio filialo vyresnioji bibliotekininkė Nijolė Vyniautienė. Tad svečiai iš kitų rajonų išsivežė tikrai gerus įspūdžius, ką vėliau sutikti ir prisipažino. O štai poetė, prozininkė ir literatūros kritikė Alma Riebždaitė, nors gyvena, atrodytų, visai netoli – Plungėje, sako, Mosėdyje iki tol net nebuvo buvusi. Tad ją toji aplinka, kurioje vyko renginys, bei ten skambėjusi žemaičių kalba taip paveikė, kad po keleto dienų įvykusiems baigiamiesiems „Poezijos pavasario“ skaitymams Klaipėdoje specialiai sukūrė žemaitišką eilėraštį. Ir jis palydėtas audringais klausytojų aplodismentais.

Dalia ZABITIENĖ

Nuotraukos Giedriaus LEKSTUČIO

Nuotraukų galerija