mobili versija | standartinė versija
main-image

Dauguma – „Nojaus“ nariai

Vasario 12 d. Skuodo rajono savivaldybės Romualdo Granausko viešoji biblioteka ir Skuodo žemaičių draugija pakvietė į tradicinį žemaičių kalbos diktantą. Šiemet jis rašytas jau trečią kartą. Kaip Žemaitijos metais ir dera, norinčių išbandyti jėgas žemaitiškoje rašyboje būta kur kas daugiau nei pernai ar užpernai. Ir dauguma jų – Skuodo literatų klubo „Nojus“ nariai.


Idėja surengti žemaičių kalbos diktantą prieš keletą metų kilo Skuodo žemaičių draugijos nariui, Skuodo rajono kultūros centro Žemaičių teatro vadovui ir režisieriui, dramaturgui, prozininkui bei poetui, vertėjui ir bibliotekininkui Edmundui Untuliui. Diktantu siekiama suteikti progą pabandyti rašyti savo gimtąja kalba to dar niekada nedariusiems bei stiprinti įgūdžius jau pramokusiems. Nutarta, jog vietos, kaip kitose varžytuvėse, skirstomos nebus – tik išrenkami ir apdovanojami 3 parašiusieji geriausiai, t. y. padariusieji mažiausiai klaidų,
Užpernai į pirmąjį Skuodo rajone žemaičių kalbos diktantą susirinko 12 įvairaus amžiaus žmonių. Pirmajam diktantui 10-ies sakinių tekstas sudarytas iš 2008-aisiais Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešosios bibliotekos išleistos žemaitiškai rašančių mūsų rajono autorių kūrybos rinktinės „So meilė tievėškē“ atskirų, nesusijusių sakinių. Kaip ir pernai ar šiemet, tekstą sudarė, padiktavo bei rašiusiųjų darbus ištaisė šių eilučių autorė – Skuodo žemaičių draugijos pirmininko pavaduotoja, Skuodo literatų klubo „Nojus“ prezidentė, filologijos magistrė Dalia Zabitienė. O lygiavertėmis nugalėtojomis tąsyk tapo Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešosios bibliotekos darbuotojos Gražina Daukantienė ir Aušra Tiškienė bei Skuodo rajono laikraščio „Mūsų žodis“ redakcijoje dirbanti Marytė Kaniavienė.
Pernai rašyti diktantą susirinko tik 10 žmonių. Iš rašiusiųjų pirmą kartą darsyk ryžosi ketvertas: Marytė Kaniavienė, Rasa Bernotienė bei „nojietės“ Birutė Strakšytė ir Staselė Jurgilevičienė. Tada Skuodo literatų klubui taip pat atstovavo Joana Pajauskienė, Romalda Bridikienė bei Danutė Lekniuvienė. Padiktuotas tekstas tada buvo vientisas, specialiai parašytas diktantui. Na, o mažiausiai klaidų padarė vėl Marytė Kaniavienė bei „Nojaus“ atstovės Staselė Jurgilevičienė ir Joana Pajauskienė.
Šiemet, kaip Žemaitijos metais ir dera, savo gimtosios kalbos diktantą rašė net 17 skuodiškių bei rajono gyventojų. Tarp susirinkusiųjų būta ne vieno, rašiusio visus tris kartus: tai Rasa Bernotienė, Marytė Kaniavienė, „nojietės“ Staselė Jurgilevičienė ir Birutė Strakšytė. Akcentuotina, jog šįsyk Skuodo literatų klubas buvo ypač aktyvus – diktantą rašė net 10 jo narių: dvi minėtosios, Joana Pajauskienė, Aldona Mončienė, Danutė Lekniuvienė, Adelė Zubienė, Danguolė Pauliuvienė, Genutė Kaunienė, Bronė Diekontienė ir Bronislava Paulauskienė. Bet juk kitaip net negali būti: iš 22-iejų literatų klubo narių tiktai 5 nekuria tarmiškai!.. Nors, nežiūrint to, viena iš jų kuo puikiausiai moka žemaitiškai rašyti.
Na, o kadangi 2019-ieji – net 11-os įvairių pavadinimų metai, tarp kurių – Vietovardžių, be jų neapsieita nė diktanto tekste. Kaip ir pirmą kartą, jis buvo iš 10-ies specialiai parašytų atskirų sakinių, kurių kiekviename knibždėte knibždėjo mūsų rajono vietovardžių. Tad rašiusieji diktantą gavo dvigubos naudos: ir tarmiškos rašybos įgūdžius pagilino, ir kaimų bei miestelių pavadinimus prisiminė ar netgi pirmąsyk išgirdo.

Dalia ZABITIENĖ
Nuotrauka autorės