mobili versija | standartinė versija
main-image

Savo motinų kalba

Vasario 21-ąją iš visų rajono vietelių, netgi iš gretimo Kretingos rajono Salantų miestelio subėgome, suvažiavome į Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešosios bibliotekos Lenkimų filialą paminėti Tarptautinę gimtosios kalbos dieną ir Žemaitijos metus.


Filialo šeimininkė, bibliotekininkė Romalda Bridikienė ir Skuodo rajono kultūros centro Lenkimų skyriaus renginių organizatorius Arnas Gedminas sutiko gausų būrį Skuodo literatų klubo „Nojus“ narių. Gražių akimirkų čia tądien būta!.. Besirenkančiuosius pasitiko skoningai žemaitiška atributika papuošta aplinka, o įspūdį sustiprino R. Bridikienės sveikinimo žodis ir penkių žvakių uždegimas: už Žemaitiją, už gimtąją kalbą, už žemaičių kalbos puoselėtojus „nojiečius“, už Skuodo žemaičių draugiją, už susirinkusiuosius į šventę.
Renginį eilėmis pradėjo A. Gedminas. O toliau puošni erdvė „perleista“ literatams, kurie buvo pasiruošę prabilti ta kalba, kurią į lūpas įdėjo motinos (kokia graži aliuzija į 1998 m. Žemaičių kultūros draugijos išleistą žemaitiškos poezijos rinktinę „Sava muotinu kalbo“!..)
„Nojietis“ Robertas Ramonas eilėmis prisiminė literatų kūrybinį plenerą Šventojoje. Aldona Mončienė ne tik padeklamavo, bet ir savo išleistų knygelių bibliotekai padovanojo. Lenkimiškė Eugenija Strakšienė nėra klubo narė, bet kuria, dainuoja, tad nepraleido progos pasveikinti visus su švente, klausytojams padovanodama pluoštelį nuotaikingų – pilnų nepakartojamo žemaitiško humoro – eilių. „Nojietės“ Adelės Viskontienės latvių kalba parašytame eilėraštyje apsigyveno švelnus ir pūkuotas personažas, pavertęs kūrinį mįsle-galvosūkiu: kam konkrečiai galima būtų skirti tokias eiles? Neseniai į klubą įstojusi salantiškė Adelė Semenavičienė paskaitė įdomių žemaitiškų eilėraščių. „Nojietė“ Joana Pajauskienė savo kūrybą taip pat paskyrė žemaičių kalbai – gražiai, oi, gražiai vėjyje plazdėjo jos apdainuojami marškinaičiai!.. Adelė Mosteikienė susirinkusiesiems pažėrė savotiškų, ne vienam klausytojui šypseną sukėlusių žemaitiškų perliukų. Ona Budrienė paskaitė lietuvių bendrine kalba – ji šiai progai parinko pačias nuoširdžiausias, šalies ir kalbos grožį akcentuojančias eiles, kurias klausytojai priėmė labai jautriai. O štai literatė Staselė Jurgilevičienė pasirodė kitame amplua – paskaitė žemaitiškų eilėraščių vaikams. Elenos Janušaitienės eilėse bendrine kalba klausytojai išgirdo ir švelnumą, ir liūdesį, ir pamąstymų – viską, ko reikia žmogui. Notėniškė Rita Rupeikienė ir padainavo, ir padeklamavo, ir papasakojo šmaikščią žemaitišką istoriją. Savo kūrybos taip pat paskaitė „Kiečiausiu žemaičiu“ tituluotas lenkimiškis Leonas Rimeikis, pati bibliotekininkė bei „nojietė“ Romalda Bridikienė. Šių eilučių autorė susirinkusiesiems dovanojo Mažajai Lietuvai, Pamario kraštui skirtų eilių, akcentuodama savitą ir nepakartojamą šio krašto grožį.
Renginio pabaigoje visi literatai apdovanoti „auksiniais“ pinigėliais degalams, kad užtektų keliauti, bei rašikliais netikėtai  minčiai atklydėlei užrašyti.
Dar kiek paplepėta prie arbatos puodelio. O netrukus „nojiečiai“ išskubėjo į kitą renginį – Skuode surengtą „Razumu vajavuonė“.
Malonūs įspūdžiai niekur nedingsta – jie atgyja nuotraukose, prisiminimuose. Visas literatų klubas taria nuoširdžiai ačiū renginio organizatoriams už malonų priėmimą, klausytojams – už gausias katutes. Džiaugiamės, kad Lenkimai myli sparnuotą žodį ir vertina didžiulę dovaną žmogui – kalbą.

Danutė LEKNIUVIENĖ

Skuodo literatų klubo „Nojus“ narių delegacijos vadovė
Nuotrauka iš autorės archyvo