mobili versija | standartinė versija
main-image

Žemaičiai Suvalkijos sostinėje

Rugpjūčio 24 d. Skuodo literatų klubo „Nojus“ delegacija dalyvavo tradiciniame – jau keturioliktame – Marijampolės literatų klubo „Sietynas“ renginyje – poezijos skaitymuose „Po rugpjūčio dangum“.

Kadangi Marijampolėn kelias ne artimas, nesant rėmėjų – naudojantis asmeniniu transportu, daug važiuoti nėra galimybės. Tad paprastai į tolimesnes keliones vyksta vienas ekipažas. Tuo labiau, jog respublikiniuose renginiuose, kai iš įvairių literatų klubų susirenka po keliasdešimt (šįsyk buvo per 40) skaitančių, iš vieno rajono daug ir nepageidaujama, nelaukiama. Antraip skaitymai užsitęstų iki paryčių.

Tad šįsyk, lydimos „Nojaus“ vadovės, šių eilučių autorės Dalios Zabitienės, Skuodui, o kartu ir visai Žemaitijai (mat iš to regiono daugiau literatų nebūta) atstovavo Elena Janušaitienė, Adelė Mosteikienė ir Ona Budrienė. Pastaroji važiavo ne tik savo kūrybos paskaityti, bet ir prizo atsiimti. Jį laimėjo dar žiemą, vasario mėnesį, kai susumuoti Marijampolės literatų klubo „Sietynas“ tradicinio vieno eilėraščio konkurso, kurio tema šįsyk buvo „Šv. Kalėdos dabar, vaikystėje ir prieš 100 metų“, rezultatai bei paskelbti nugalėtojai. Šiame konkurse O. Budrienė tapo diplomante, tad gavo ne tik popierinį, bet ir originalų medinį diplomą, kurį praktiški suvalkiečiai sakė dovanoją, kad pasitarnautų, jei kada pritrūks malkų... Taip pat skuodiškei įteikta knygų... Netgi su autorių autografais... Ir, savaime aišku, gėlių.
Nors be dovanų neliko ir visa skuodiškių delegacija. Beje, kaip nė viena kita iš tądien dalyvavusių renginyje: humoro nestokojantis „Sietyno“ vadovas Ričardas Jurgelevičius įteikė polietilenu tampriai apvyniotą išpampusią batų dėžę, ant kurios buvo užrašyta: „Atplėšti už Kryžkalnio“. Ką darysi – teko kentėti. Kad ir mirštant iš smalsumo. O kai aukščiausioje autostrados Vilnius–Klaipėda vietoje dėžę atidarėme, ten tūnojęs siurprizas tiesiog „pritrenkė“: joje buvo nedidukas skysto lietuviško paveldo butelaitis, rūkytų lašinių „šmotas“, kepaliukas naminės duonos ir maišelis šviežių agurkų. Beje, dar ir įmantrus Suvalkijos žemėlapis skuodiškiams renginyje įteiktas. Myli juos suvalkiečiai!.. Tad kaip, kviečiamas į svečius, pas juos nenuvažiuosi?!. Deja, visus kartus nuvažiuoti nepavyksta.
Na, o be skuodiškių į Marijampolės Poezijos parke vykusį renginį buvo susirinkę ne tik vietos literatai, bet ir iš Kėdainių, Alytaus, Vilkaviškio, Šakių... Ar netgi Lenkijos. Tik džiugiai stebėtis galima Suvalkuose gyvenančių lietuvių atkaklumu ne tik išlaikyti, bet ir propaguoti savo gimtąją kalbą.
Renginio organizatoriaus ir vedėjo – minėto klubo „Sietynas“ prezidento – savąją kalbą prašyti propaguoti ir skuodiškiai. Nors to prašyti jų niekada neprireikia: žemaitiškai nekalbančios bei nerašančios Elena Janušaitienė su Ona Budriene paskaitė savo kūrybos lietuvių bendrine kalba, o Adelė Mosteikienė su „Nojui“ nepriklausančiu Praniu Žvinkliu – žemaitiškai. Šia kalba jie ir pristatyti – vesta visa skuodiškių mini programėlė. Tuo labiau, jog tarp susirinkusiųjų būta ir poros Suvalkijoje gyvenančių žemaičių: nuo Telšių bei nuo Mažeikių. Na, o trečioji gyrėsi turinti žentą iš Tauragės... Nors tame Žemaitijai priskiriamame rajone žemaitiškos šnekos šiandien jau negirdėsi.
Šilumos nestokojusią dieną praleidę Suvalkijos sostinėje – pabuvę tarp bendraminčių – pasiklausę kitų kūrybos ir dainų, paskaitę savosios bei pavaišinti – „nojiečiai“ nesigailėjo. Tuo labiau, jog Poezijos parke yra ką pažiūrėti.

Dalia ZABITIENĖ
Literatų klubo „Nojus“ vadovė
Nuotraukos Augenijaus ZABIČIO

Nuotraukų galerija