mobili versija | standartinė versija
main-image

Šiauliuose – Žemaičių dienos

Šiemet per tradicinę Šiaulių šventę, vadinamą to miesto dienomis, kurios šurmuliavo pirmąjį rugsėjo savaitgalį, surengtos ir Žemaičių dienos, skirtos Žemaitijos paminėjimo rašytiniuose šaltiniuose 800 metų bei Skuodo mūšio 760 metų sukaktims paminėti. Į vieną iš žemaitiškų renginių pakviesti ir skuodiškiai.


Rugsėjo 5 d. įvyko pirmasis Žemaičių dienų renginys – Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje surengta konferencija-knygų pristatymas „Žemaitėjės ėšlėkėms Euruopuo“.
O rugsėjo 6 d. Šiaulių universiteto dailės galerijoje atidaryta to miesto žemaičių dailės paroda ir surengta žemaitiško žodžio valanda.
Parodoje, kurią atidarė jos iniciatorius, dailininkas, prof. Antanas Visockis bei minėtos galerijos šeimininkas, dailininkas Kornelijus Užuotas, buvo eksponuojami 18-os profesionalių menininkų darbai. Be minėtų dailininkų susirinkusiuosius į parodos atidarymą pasveikino Šv. Kazimiero ordino komtūras, Šiaulių žemaičių vadas Kazimieras Laminas, kurio iniciatyva ir surengtos Žemaičių dienos; Lietuvos Respublikos Seimo narys, buvęs Šiaulių universiteto dėstytojas, kalbininkas, doc. Stasys Tumėnas; tos pačios aukštosios mokyklos dėstytojas, kalbininkas, kraštietis doc. Juozas Pabrėža.
Paskui prasidėjo sakrali žemaitiško žodžio valanda – skambant kanklių muzikai,  kiekvienas vis prie kito pasirinkto paveikslo literatai skaitė eiles. Kankles tą vakarą kalbino išvakarėse Šiaulių garbės piliečio vardą gavusi prof. Regina Vaišnorienė su dukra doc. Regina Maroziene. Na, o savo tarmiškos kūrybos paskaitė autoriai iš Telšių, Rietavo, Plungės, Skuodo bei Šiaulių. Sukviesti žemaitiškos kūrybos autorius Šiaulių žemaičių vadui K. Alminui padėjo jo bičiulis, šiaulietis literatas Jaunius Kulnys. Kadangi pastarasis seniai bendrauja su kai kuriais kūrybingais skuodiškiais, nepamiršo ir jų. Šįsyk savo žemaitiškos kūrybos paskaitė Skuodo literatų klubo „Nojus“ narės Aldona Anužienė, Danutė Lekniuvienė ir Adelė Mosteikienė bei Pranis Žvinklys. Visų jų eilėraščiai išspausdinti specialiai šiam renginiui išleistame kataloge „Žemaitiu žuodis“. Šį leidinuką gavo ne tik ten publikuojamos kūrybos autoriai, bet ir susirinkusieji jų pasiklausyti. Beje, šiauliečiams knygelėje atstovauja pats K. Alminas, kuris į žemaičių kalbą išvertė ir ja niekada nerašiusio J. Kulnio eilių.
Na, o Skuodo literatų klubo „Nojus“ prezidentė, Skuodo žemaičių draugijos priminko pavaduotoja, šių eilučių autorė Dalia Zabitienė renginyje paprašyta tarti žodį apie tai, kaip Skuode sekasi puoselėti ir propaguoti žemaitškumą.

Dalia ZABITIENĖ
Nuotraukos autorės ir Augenijaus ZABIČIO

Nuotraukų galerija