mobili versija | standartinė versija
main-image

Už žemaičių kalbą

Vasario 21-ąją Skuodo meno mokyklos salėje įvyko tradicinis Tarptautinei gimtosios kalbos dienai skirtas renginys, kurį suorganizavo Skuodo žemaičių draugija. Šįsyk jis tapo išskirtinis įvairių apdovanojimų gausa. Kaip viena iš geriausiai parašiusių žemaičių kalbos diktantą apdovanota Skuodo literatų klubo „Nojus“ narė Danutė Lekniuvienė.


Vasario 5 d. Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešosios bibliotekos skaitykloje rašytas jau ketvirtasis žemaičių kalbos diktantas. Šį kartą jį rašyti turėjo galimybę ne tik ten susirinkusieji, bet ir kitų rajonų gyventojai, stebintys tiesioginę diktanto transliaciją internete. Tad rašė ir Aleksandravo bei Kulių Plungės rajone, Gargždų, Dovilų, Dituvos, Ketvergių ir Venckų Klaipėdos rajone, Salantų Kretingos rajone bei Klaipėdos gyventojai. Iš viso per valandą nuo tiesioginės transliacijos pabaigos sulaukta 20-ies darbų. Tiesa, kitą dieną dar vienas atsiųstas iš JAV... Bet, kadangi ne tik pavėluota, bet ir nepaisyta kitų reikalavimų, jis neužskaitytas.
Na, o Skuode šiemet diktantą rašė 16 žmonių, iš kurių dauguma tai darė nebe pirmą kartą... Ir jau nesyk yra patekę tarp geriausiai parašiusiųjų.
Kaip ir kasmet, 10-ies sakinių tekstas diktantui sukurtas specialiai. Ta pareigia kasmet tenka šių eilučių autorei, kuri tą tekstą ir padiktuoja bei ištaiso rašiusiųjų darbus. Atsižvelgiant į tuos, kurie, stebėdami tiesioginę transliaciją, diktantą rašė pirmą kartą, teksto šiemet būta išskirtinai lengvo – ankstesniais metais skuodiškiai rašė nepalyginamai sunkesnius.
Už aktyvų dalyvavimą rašant diktantą padėka ir dovana įteikta Klaipėdos rajono savivaldybės J. Lankučio viešajai bibliotekai bei jos filialams. Nors iniciatorė – minėtos bibliotekos direktoriaus pavaduotoja ir Žemaičių kultūros draugijos skyriaus Klaipėdos rajone pirmininkė Diana Ciparienė, įgaliojimą parvežti apdovanojimą ir nuvežti Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešajai bibliotekai dovaną – iš knygų mugės parvežtą knygą “Lietuvos kunigaikštystės antspaudai” – suteikė Venckų filialo bibliotekininkei Aušrai Demenienei, kuri atvyko su vyru Augenijumi, pasipuošę tautiniais kostiumais.
Paskatinamasis prizas už tai, kad stengėsi kuo geriau parašyti žemaičių kalbos diktantą, įsteigtas klaipėdiškei Erikai Skuodaitei. Ji po renginio prisipažino, jog žemaitiškai rašyti mokėsi, žiūrėdama žemaičių kalbos pamokas pagal R. Granausko viešosios bibliotekos “Žemaičių kalba – 24/7” sukurtame interneto portale zemaiciukalba.lt.
O kaip geriausiai parašę diktantą šį kartą apdovanoti ne 3, kaip ankstesniais metais, bet 5 žmonės. Pagal tai, kiek padarė klaidų, jie kaip ir susiskirstė į dvi grupes. Kadangi tiek pat kartų suklydo Lietuvos kaimo rašytojų sąjungos narė, Skuodo literatų klubo “Nojus” tarybos narė, Šačių seniūnijos Rukų kaimo seniūnaitė Danutė Lekniuvienė; Lietuvos nepriklausomųjų rašytojų sąjungos bei Plungės literatų klubo “Vingiorykštė” narė, aleksandraviškė (Plungės r.) literatė Irena Stražinskaitė-Glinskienė ir Skuodo rajono laikraščio “Mūsų žodis” redaktorė leidėja Marytė Kaniavienė. Ir jeigu dviem pirmosioms patekti tarp geriausiai parašiusiųjų – naujiena, pastarajai – jau ketvirtas kartas. Na, o kiek daugiau, bet taip pat po lygiai klaidų padarė dvi bibliotekininkės: aleksandraviškė Virginija Pokvytienė ir lenkimiškė Gražina Daukantienė. Deja, abi Aleksandravo moteris paviliojo Vilniuje vykusi knygų mugė, tad dovanos įteiktos tik mūsiškėms. Nors visa tai, kas priklauso, aišku, pasieks ir šventėje nedalyvavusias. O prie apdovanojimų, kuriuos įsteigė Skuodo žemaičių draugija bei Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešoji biblioteka, šį kartą prisidėjo ir LR Seimo laikinosios Žemaičių grupės pirmininkė Rimantė Šalaševičiūtė, dovanojusi vardinių rašiklių.


Dalia ZABITIENĖ
Nuotrauka Augenijaus ZABIČIO