mobili versija | standartinė versija
main-image

Vasaros skaitymuose

Liepos 17 d. Agluonėnų etnografinėje sodyboje Klaipėdos rajone įvyko „Vasaros skaitymai“, kurių tradicija tęsiasi dar nuo 1989-ųjų. Tad šiemet į renginį, organizuojamą Klaipėdos rajono savivaldybės J. Lankučio viešosios bibliotekos, susirinkta jau 31-ąjį kartą.


Tiesa, šis renginys nėra „pririštas“ prie konkrečios vietos – migruoja po visą Klaipėdos rajoną. Bet šiemet įvyko ten, kur buvo jo pradžių pradžia. Ir, kaip patikinta renginyje, be skuodiškių neapsieita nė tais tolimais 1989-aisiais. Tik nepavyko sužinoti, kas konkrečiai tąsyk buvo atvykę: į šį klausumą pažadėta atsakyti kitą kartą.
O šiemet į „Vasaros skaitymus“ kaip Skuodo literatų klubo „Nojus“ atstovai nuvyko Adelė Zubienė, Bronislava Paulauskienė, Adelė Zubienė ir Augenijus Zabitis. Juos lydėjo šios organizacijos vadovė – šių eilučių autorė.
Be skuodiškių renginyje dalyvavo bei savo kūrybos paskaitė literatai iš Plungės, Rietavo, Kretingos, Panevėžio... O gausiausia, savaime aišku, buvo šventės šeimininkų – klaipėdiškių – komanda.
Dar iki karantino išėjo, bet liko nepristatyta Klaipėdos rajono literatės Aldonos Martinkienės eilėraščių knyga „Truobalė ont laukū“. Kadangi didžioji jos dalis – žemaitiška kūryba, tekstus prireikė sutvarkyti, atsižvelgiant į profesorių – Alekso Girdenio ir mūsų kraštiečio Juozo Pabrėžos – rekomendacijas. (Mat, nors atkaklūs žemaičiai, ypač gyvenantys mūsų rajone, dažnai tvirtina, jog rašyti gimtąja kalba galima, kaip tik norisi, tvarka turi būti. Kadangi, kitaip nei aukštaičių tarmės, žemaičių raštas sunormintas, ir jau nusistovėjo tam tikros taisyklės. Kaip rašant valstybine – lietuvių bendrine – kalba, dėl kurios gramatikos niekas, priešingai nei dėl žemaičių, nesiginčija.) Tai padaryti, t. y. suredaguoti pietų žemaičių patarme rašančios Šiuraičių kaimo gyventojos kūrybą, patikėta filologei – šių eilučių autorei. Tačiau, nors visi susirinkusieji į „Vasaros skaitymus“ gavo po naująją knygą dovanų, o jos autorė – didelį krepšį gėlių, iš tiesų leidinio, kurio leidybą inicijavo ir rūpinosi Klaipėdos rajono savivaldybės J. Lankučio viešoji biblioteka, rimto pristatymo dar nebūta – jis suplanuotas spalio 2-ąją per tradicinę Klaipėdos knygų mugę.
Po keletą valandų trukusių kūrybos skaitymų pasistiprinę puikių šeimininkių pagamintu plovu bei įvairiais kitais gardumynais, nusifotografavę atminčiai, apžiūrėję etnografinės sodybos ekspoziciją, susirinkusieji išskubėjo namo... Kad lauktų naujų susitikimų.

Dalia ZABITIENĖ
Skuodo literatų klubo „Nojus“ vadovė

Nuotraukos iš autorės archyvo ir Augenijaus Zabičio

Nuotraukų galerija