mobili versija | standartinė versija
main-image

Premjera svetur

Spalio 13-ąją Telšių rajone, Degaičiuose, pristatytas Skuodo literatų klubo sukurtas filmas turizmui mūsų rajone skatinti.
Skuodo literatų klubas vykdo pagal Kultūros ir turizmo, sporto, jaunimo ir bendruomenių aktyvinimo programos priemonę „Stiprinti bendruomeninę veiklą savivaldybėse“ valstybės lėšomis dalinai finansuojamą projektą „Santarvė su gamta – santarvė su savimi“. Jo autorė ir vadovė – minėto klubo pirmininkė Dalia Zabitienė.


Pagrindinė bei svarbiausia šio projekto veikla – filmo „Gražiau nerasi“, skatinančio turizmą Skuodo rajone, kūrimas. Kadangi literatų klubas – kūrėjų organizacija, ji turizmą skatina per kūrybą: kiekvienas narys vis kitoje lankytinoje, atvykusiems iš kitur galinčioje būti įdomia mūsų rajono vietoje perskaitė po vieną savo kūrinį. Tad 43-ių minučių trukmės filmas sudėtas iš 26-ių monospektakliukų. Kai kurie literatai savo kūrybą skaitė patiems daug reiškiančiose, su jais susijusiose vietose, kas išties labai jautru.
Filmo idėjos autorė, arba režisierė, – D. Zabitienė. Operatorius bei montuotojas – Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešosios bibliotekos Dokumentų komplektavimo ir informacinių technologijų skyriaus inžinierius bibliotekinių procesų automatizavimui Giedrius Lekstutis. Kaip asistentas per keletą paskutinių filmavimų jam šiek tiek talkino šios bibliotekos savanoris iš Italijos Enrico Armenia.
„Gražiau nerasi“ suplanuota pristatyti ne tik Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešojoje bibliotekoje, kuri pakviesta būti projekto partneriu, bet ir jos filialuose Didžiuosiuose Rūšupiuose, Kaukolikuose, Šliktinėje, Vižančiuose, Barstyčiuose bei Šaukliuose.
Na, o pirmasis pristatymas spalio 13-ąją įvyko Telšių rajone, Degaičiuose.
Nors kaip, išsiruošęs į Degaičius, garsėjančius žemaitiškumo puoselėjimu ir propagavimu, neužsuksi į Žemaitijos sostine laikomus Telšius?!. Tuo labiau, jog ne vienas Skuodo literatų klubo narys ten niekada nebuvo buvęs. Tad čia ne tik įsigyta žemaitiškos atributikos (jos gausu turizmo informacijos centre), bet ir pažiūrėtos visos pagrindinės šio miesto įžymybės: Žemaitijos gaublys, miesto laikrodis, legendinio operos solisto Kipro Petrausko mėgta kavinukė, Didžioji Žemaičių siena, paminklas Durbės mūšiui ir t. t. Aišku, Masčio ežero pakrantėje įsikūrusioje „Džiugo“ kavinukėje prisėsta paskanauti pikantiškų ledų su milžinišku (kadangi Džiugas juk buvo milžinas) sūriu... Šv. Antano Paduviečio katedrą bei Vyskupo Vincento Borisevičiaus kunigų seminariją aprodė pernai už nuopelnus Žemaitijai apdovanotas kanauninkas Andriejus Sabaliauskas, žinomas ne tik kaip eruditas, literatas, bet ir kaip žodžio kišenėje neieškantis gidas. Na, o seminarijos kieme visai atsitiktinai sutikus Jo Ekscelenciją Telšių vyskupą Algirdą Jurevičių ir gavus jo palaiminimą, atrodo, daugiau iš tos dienos nebebuvo galima nė norėti.
Bet skuodiškiai literatai, naudodamiesi išskirtinai geru oru, dar nuvažiavo ir į Žemaitijos kaimo muziejų, kur grįžo į praeitį. Vieni tiktai žiūrinėjo – ieškojo to, kas primintų vaikystę. Kiti nuoširdžiai džiaugėsi, kad nebereikia taip gyventi, – skiedromis, kurios čia daromos, stogus dengti. Treti, kaip pavyzdžiui E. Armenia, viską siekė ne tik pamatyti, bet ir išbandyti. Beje, jam taip patiko lietuviškos klumpės, kad net įsigeidė tokias turėti.
O visoje šalyje bei už jos ribų garsus Degaičių dendrologinis parkas pasitiko ne tik gelstančiais ar raustančiais retų augalų lapais, bet ir ordomis laukinių ančių. Beje, skuodiškių delegacijai sekėsi ir čia: nusifotografavus prie vienintelio pasaulyje paminklo žemaičių tautai, stropioji degaitiškė Zoselė net atrakino jaukiąją kaimo bažnytėlę, kurią įkuriant buvusio kolūkio kultūros namuose daug prisidėjo dabartinis Skuodo dekanato dekanas, Skuodo Švč. Trejybės parapijos klebonas Saulius Damašius.
Na, o prieš pat filmo premjerą ne tik išdalintos lauktuvės projekto partneriams degaitiškiams, kurių bendruomenei vadovauja literatė Vita Kazlauskienė, bet ir pasveikinti šį mėnesį gimtadienius švenčiantys „nojiečiai“ – Rita Rupeikienė, Aldona Jadvyga Mončienė bei Leonas Rimeikis. Pastarajam garbingo 90-mečio, kurio išvakarėse ir susirinkta, proga „Ilgiausių metų!..“ sugiedojo visa salė.
Koncertuoti, vaidinti ar rodyti kitokius gebėjimus, demonstruoti kūrybą saviškiams sunkiausia. Tad geriausia, kai premjera būna svetur. Kaip Skuodo rajono kultūros centro Žemaičių teatro premjeros. Tad, sekdamas šiuo pavyzdžiu, literatų klubas savo filmo premjerai pasirinko Degaičius. Kadangi ten susirinkusieji ne tik nepeikė, bet ir prisipažino norį ką nors panašaus turėti apie savo lankytinas vietas, vadinasi, filmą galima rodyti ir mūsų rajone. Jeigu tik dėl koronaviruso pandemijos įvedinėjami renginių ribojimai nesutrukdys, iki metų pabaigos įvyks visi numatytieji pristatymai. O pats filmas bus išleistas DVD formatu bei padovanotas ne tik projekto „Santarvė su gamta – santarvė su savimi“ partneriams, bet ir visiems literatų klubams, su kuriais bendrauja skuodiškiai: Palangos, Plungės, Mažeikių, Šilalės, Marijampolės, Joniškio, Tauragės, Rietavo bei Varnių (Telšių r.).

Dalia ZABITIENĖ
Skuodo literatų klubo vadovė
Nuotraukos Augenijaus ZABIČIO

Nuotraukų galerija