mobili versija | standartinė versija
main-image

Bičių vaško žvakės

Saulėtą, gražų spalio 5 d. rudens rytą Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešojoje bibliotekoje vyko edukacija „Bičių vaško žvakių liejimas ir sukimas“, kurioje dalyvavo Skuodo Pranciškaus Žadeikio gimnazijos mokytojai. Edukaciją vedė bibliotekininkė J. Šlečkienė.

Edukacijos metu mokytojams buvo papasakota, kaip išgaunamas vaškas, kokia vaško nauda žmogui bei jo sveikatai, kokie yra žvakių liejimo bei sukimo būdai, pateikti įdomūs faktai apie bites ir vašką, pavyzdžiui, kad karotino bei karotinoidų daugiau turi bičių vaškas nei morkos; kad viena bičių šeima gali pagaminti nuo 2 iki 5 kg vaško; bičių išskirtas vaškas iš pradžių būna skaidrus.
    Žvakių liejimo paprotys vienas iš seniausių amatų, kuriam ne mažiau kaip tūkstantis metų. Šis amatas Lietuvoje išliko nepakitęs iki šių dienų. Žvakės buvo sukamos „kočiojamos“ arba liejamos „su lanku“ – kai ištirpintas bičių vaškas pilamas ant pakabinto dagčio (knato), kai po kiekvieno liejimo žvakė priauga po vieną vaško sluoksnį. Meistrai žvakių liejimo paslapčių išmokdavo ir amatą paveldėdavo iš savo tėvų, artimųjų, giminaičių, kurie laikė bites.
    Edukacijos metu buvo mokoma žvakes lieti naujovišku būdu, naudojant žvakių formas, pagamintas iš silikono bei „susikočioti“ sau žvakelę iš bičių vaško plokštelės taip, kaip buvo daroma senovėje. Liejant ir sukant žvakes, buvo daug kalbama apie terapinę vaško naudą; paminėta, kad vaško žvakių deginimas šaltuoju metu ne tik valo patalpų orą, bet ir padeda sergant peršalimo ligomis, nes vaškas turi gydomųjų savybių.

    Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešosios bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo skyriaus informacija

Nuotraukų galerija