Tarptautinio festivalio „Poezijos pavasaris“ renginys Vytauto Brenciaus skaitymai „Po klajonių ženklu“ pradėti organizuoti 2016 m., praėjus šešeriems metams po poeto mirties. Penkerius metus organizuoti gražiausioje Mosėdžio vietoje – Vaclovo Into sodybos akmenų krateryje, o 2021 m. persikėlė į poeto gimtinę Šauklius, prie Lelijų tvenkinio.
Vytautas Brencius buvo neramios dūšios, be suvaržymų, tikras jūros žmogus. Jūra persmelkė visą jo gyvenimą, jūros druska spindėjo jo eilėraščiuose, talentingas marinistas, anksti mus palikęs. Jis gimė ir augo Šaukliuose, baigė Mosėdžio vidurinę mokyklą. Vėliau baigė Belomorsko techninę jūreivystės mokyklą. Maskvos liaudies meno universitete mokėsi fotografavimo meno, neakivaizdiniu būdu baigė M. Gorkio literatūros institutą. Dirbo laivyne, išraižė daug jūrų ir vandenynų, dirbo jūrininku, žuvies gaudymo brigados meistru, vyresniuoju techniku okeanologu, bocmanu.
Aštuonios knygos ir viena išleista rusų kalba – toks Vytauto Brenciaus kūrybinis palikimas. Viena iš jų – eiliuota pasaka vaikams „Banginukas žemę suka“. Yra parašęs knygą apie jūreivišką gyvenimą „Jūra - mūsų duona“. O likusios – poezijos knygos.
2019 m rugsėjo 27 d. Skuodo meno mokyklos salėje vyko pirmieji Tarptautiniai Stasio Jonausko skaitymai „Mirksnis, kai švietė dangus“, surengtame vakare buvo pristatytas filmas „Jonauskiškumas. Gyvenime ir kūryboje“, skambėjo S. Jonausko eilės bei jo tekstais sukurtos dainos, bičiulių iš Lietuvos ir Latvijos kūryba. Ta proga nutapytas S. Jonausko portretas, sukurtas atvirlaiškis. Garsiniai Stasio Jonausko skaitymai – Lenkimuose, Ylakiuose ir Gėsaluose.
Tarptautiniuose Stasio Jonausko skaitymuose dalyvavo Lietuvos rašytojų sąjungos Klaipėdos skyriaus atstovai, poeto artimieji ir Skuodo valdžios bei visuomenės atstovai. Taip pat dalyvaus Latvijos Respublikos rašytojų sąjungos Liepojos skyriaus atstovai. Bardas Jonas Baltokas atliko pagal poeto eilėraščius sukurtas dainas.
2020 m. rugpjūčio 4 d. poezijos pavasaris, dėl karantino nukeltas į rugpjūtį, užsuko į Gėsalus, kur vyko pirmieji, tradiciniais tapę Stasio Jonausko skaitymai. Tai vienas iš tarptautinio festivalio „Poezijos pavasaris 2020“ renginių. Pastarąjį organizavo Lietuvos rašytojų sąjungos Klaipėdos skyrius, Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešoji biblioteka ir Skuodo literatų klubas „Nojus“. Į skaitymus atvyko poetės iš Latvijos rašytojų sąjungos Liepojos skyriaus – Gunta Šnipkė ir Sandra Vensko. Jų skaitomus eilėraščius į žemaičių kalbą tiesiogiai vertė Edmundas Untulis bei paskaitė ir savų filosofinių eilių.
Kūrybos perlais dalinosi Lietuvos rašytojų sąjungos Klaipėdos skyriaus atstovai: Nijolė Kliukaitė – Kepenienė, Dainius Sobeckis, Danielius Milašauskas, Gerda Jankevičiūtė ir Darius Rekis. Turėjome progos paklausyti Lidijos Šimkutės, gyvenančios Australijoje, dažnai grįžtančios į Lietuvą, eilių, kurias perskaitė renginio vedančioji, literatų klubo – „Nojus“ prezidentė Dalia Zabitienė. Intarpus tarp eiliavimo šauniai užpildė Jūratė Baltinaitė, smuiku atlikdama nuostabias ir svajingas melodijas.
Poeto našlė Staselė Jonauskienė dėkojo už Stasio kūrybos atminimo puoselėjimą. Jai vis dar buvo sunku kalbėti be jaudulio, nes po skaudžios netekties praėjo vos dveji metai.
2021 m. liepos 5 d. surengti tarptautiniai Stasio Jonausko skaitymai jo gimtojoje sodyboje Gėsaluose. Poezijos mylėtojus svetingai pasitiko šviesaus atminimo Stasio Jonausko artimieji.
Poeto atminimą savo skaitymais pagerbė bičiuliai iš Lietuvos rašytojų sąjungos Klaipėdos skyriaus – Nijolė Kliukaitė Kepenienė, Jūratė Sučylaitė, Danielius Milašauskas, Algirdas Kuklys ir Clandestinus, kuris paskaitė S. Jonausko eilėraščių vertimų į rusų kalbą. Taip pat į skaitymus atvyko ir Latvijos Respublikos rašytojų sąjungos Liepojos skyriaus atstovės Jana Egle, Gunta Šnipke ir Linda Zulmane. Latvių poečių kūrybą į žemaičių kalbą vertė Edmundas Untulis, kuris skaitė ir savo kūrybos. Eilėraščių skambesiui pritarė Gretos Ažondenytės dainos.
Stasys Jonauskas gimė 1948 kovo 28 dieną Gėsaluose, Skuodo rajone. 1964 m. baigė Gėsalų aštuonmetę, 1965 m. – eksternu – Skuodo vidurinę mokyklą, 1970 m. – Lietuvos žemės ūkio akademijos Agronomijos fakultetą, 1981 m. – Maskvos M. Gorkio literatūros instituto aukštuosius literatūros kursus. Dirbo tuometiniame kolūkyje lauko darbininku, fermos vedėju. 1967–1979 m. ir vėliau nuo 1981 m. kelis dešimtmečius dirbo Skuodo rajono laikraščio „Mūsų žodis“ redakcijoje: žemės ūkio skyriaus vedėju, nuo 1993 m. – vyriausiojo redaktoriaus pavaduotoju, nuo 2004 m. – redaktoriumi.
Pirmieji Stasio Jonausko eilėraščiai respublikinėje spaudoje pasirodė 1967 metais, o 1978 metais S. Jonauskas buvo priimtas į Lietuvos rašytojų sąjungą. Iš viso išleista vienuolika poezijos knygų: Didelis laukas: eilėraščiai (1973); Darbų vardai: eilėraščiai (1977); Lekia kaip metai: eilėraščiai – (1981); Spindulys po žeme: eilėraščiai (1984); Spaliai: eilėraščiai (1986).Šiuolaikiniai rugiai: eilėraščiai (1990); Šoka žaliosios varlytės: eilėraščiai vaikams. (1995); Širdis plaka delčią: eilėraščiai (1998); Žolės balsas: poezijos rinktinė (2004); Stasys Jonauskas: eilėraščiai (2010); Laikas išeina pats: eilėraščiai (2014).
Stasys Jonauskas kūrė savitą poetinį pasaulį, kuriam būdingas vaizdų konkretumas, objektyvus, apie žemdirbio darbų ciklą besisukantis pasakojimas. Tinkamiausias jo kūrybos apibūdinimas – tylioji poezija, kuri atspindėjo ir jo tylų gyvenimą gimtinėje bei jos pašonėje. Apie amžinuosius gyvenimo dėsnius, žmogaus ir amžinybės akistatą, apie laiką ir jo tėkmę jis kalbėjo raiškia, savita poetine kalba. Anot literatūros kritikų, kas nuolat skaito poeziją, tas sutiks, kad Lietuvos poetų brolijoje Stasys Jonauskas buvo vienu kitoniškiausių.
Už savo išskirtinę kūrybą Poetas buvo apdovanotas daugybe premijų. Nevardinant kitų, 1987 m. tapo „Poezijos pavasario“ laureatu už eilėraščių knygą „Spaliai“, 2005 m. pelnė Lietuvos rašytojų sąjungos premiją už poezijos rinktinę „Žolės balsas“, o 2015 m. – LR Vyriausybės kultūros ir meno premiją.
Poetas Stasys Jonauskas mirė 2018 m. birželio 12 dieną, eidamas septyniasdešimt pirmus gyvenimo metus, palaidotas Ylakių miestelio kapinėse.
Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešojoje bibliotekoje įrengta memorialinė poeto spinta, kurioje saugomi jo asmeniniai daiktai ir etc. Šalia bibliotekos esančiame skverelyje 2020 metų rugsėjį pastatytas S. Jonausko atminimui skirtas specialus suolelis.