home Skuodo rajono savivaldybės
R. Granausko viešoji biblioteka

Naujo projekto startas Motiejaus Valančiaus gimtinėje

Informacija atnaujinta 2022-12-19 09:15

Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešoji biblioteka įgyvendina projektus, skatinančius žemaičių kalbos bei kultūros, įvairių tradicijų ir amatų puoselėjimą. Tokie projektai ne tik skatina bendrystę, bendradarbiavimą, bet ir sutelkia jo dalyvius kūrybiškumą skatinančiai veiklai, o įgytus gebėjimus ir žinias galima pritaikyti savo aplinkoje bei perduoti jas kitiems.

Saulėtą kovo 24-os dienos popietę, Nasrėnuose esančioje žymaus žemaičių vyskupo ir rašytojo Motiejaus Valančiaus gimtinės muziejuje startavo naujas bibliotekos projektas „Palangos Juzė: pažink, išmok, kurk!“ su renginiu „Kriaučiaus Jozės palīdietovės“. Projekto starto vieta pasirinkta neatsitiktinai, nes jo pavadinimas ir turinys susietas su garsiu M. Valančiaus kūrinio personažu, keliaujančiu kaimo siuvėju Palangos Juze. Tad į šią žymią vietą, prieš tai apžiūrėję muziejų, susirinko bibliotekininkai, Skuodo literatų klubo „Nojus“ atstovės, smalsumo genamas atvyko ir būrelis vietinių gyventojų. Svetinga muziejaus šeimininkė Violeta Čėsnienė papasakojo apie Motiejų Valančių ir jo švietėjiškas idėjas. Projektą, kuriam finansavimą skyrė Lietuvos kultūros taryba (https://www.ltkt.lt), pristatė jo vadovė, Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešosios bibliotekos vyresnioji bibliotekininkė Silvija Puškorienė. Veiklos nusimato įdomios, nes bus suorganizuota 11 siuvėjo Juzės kelionių po Skuodą rajoną, kurių metu vyks 13 skirtingų edukacijų: kojinių mezgimas, juostų pynimas, kvilingas, atvirukų gamyba, dekupažas, drožimas iš medžio, piešimas ant stiklo ir šilko ir pan. Taip pat Skuode bus įkurta „Kriaučiaus artelė“, kurios dalyviai mokysis siūti. Bus rengiamos darbų parodos bei organizuojama 11 keliaujančių dirbtuvių „Žaliasis kursas“, vyks susitikimai su žymiais žmonėmis, paskaitos ir netgi Kalvarijos kalnų giedojimas. Visko nesuminėsime, tačiau projekto turiningumu, veiklų įvairove abejoti neverta. Paminėtina tai, kad kiekviena edukacinė veikla vyks įvairiose rajono vietovėse, nes į projektą įsitraukė Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešosios bibliotekos Aleksandrijos, D. Rūšupių, Daukšių, Ylakių, Mosėdžio, Lenkimų, Pašilės, Šauklių, Šliktinės, Vižančių, Kaukolikų filialai. Projekto rėmėjai: Skuodo rajono savivaldybė, UAB „Mittet“, MB „Striksė“, UAB „Žemaičių virvės“; informacinis rėmėjas – nepriklausomas Skuodo rajono laikraštis „Mūsų žodis“.

Projekto palydėtuvių metu, kur buvęs, kur nebuvęs, „apsiginklavęs“ žirklėmis bei gitara, renginyje pasirodė ir garsusis Juzė (personažą įkūnijo Vaidas Minelga), kuris žodžio kišenėje neieškojo, šmaikštavo, pakvietė susirinkusius „mušti žiužį“, moteris pašokdino, gitara pabrazdino ir net prisižadėjo Skuodo naujosios bibliotekos įkurtuvių proga, darbuotojams, pradedant nuo vadovo ir baigiant „mergelkomis“, naujų apdarų pasiūti. Ar išsipildys siuvėjo pažadai, dar pamatysime, bet bibliotekos projekto „Palangos Juzė: pažink, išmok, kurk“ sėkme neabejojame, nes anksčiau išvardintomis veiklomis siekiama suburti skirtingų kartų ir patirčių žmones: senelius, vaikus, anūkus, kad jie kartu mokytųsi, tobulėtų ir draugiškai dalintųsi patirtimis. Na, o projekto pristatymo popietėje skambėjo  Barstyčių liaudiškos muzikos kapelos „En par kūna“ dainos, dalyviai jungėsi į ratelius, tad susirinkusius lydėjo gera nuotaika. Vėliau visi ragavo žemaitiškų tradicinių patiekalų: karštų bulvių su cibulyne ir kastiniu, kvapnios arbatos, už ką esame dėkingi Nasrėnų muziejaus direktorei Violetai ir vietiniams gyventojams.

Naujas Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešosios bibliotekos projektas „Palangos Juzė: pažink, išmok, kurk“ startavo sėkmingai, o šmaikštųjį jo personažą Juzę sutiksime dar ne kartą. Tikimės, kad visi į projektą įsijungę įvairių bendruomenių nariai savo kūrybiškumu, išradingumu ir įvairiomis patirtimis nustebins ne ką mažiau, kaip kadaise žmones savo gabumais stebino garsusis Motiejaus Valančiaus apysakos herojus.

 

 

Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešosios bibliotekos informacija