home Skuodo rajono savivaldybės
R. Granausko viešoji biblioteka

Dailininko Broniaus Grušo parodos atidarymas

Informacija atnaujinta 2024-03-18 17:10

2024 m. kovo 18 d. bibliotekos Parodų salėje atidaryta iš Ylakių seniūnijos kilusio žinomo Lietuvos dailininko Broniaus Grušo tapybos darbų paroda. Šiltai savo senelį kaip asmenybę ir kaip kūrėją pristatė Gintautas Grušas, Broniaus Grušo anūkas. Jis ir pačią ekspoziciją parengė ir kiekvieną senelio darbą nuglostė, ir susirinkusiems parodos lankytojams papasakojo apie Broniaus Grušo kūrybinio proceso, jo naudojamų technikų savitumą. 

Pasak Gintauto, senelis tapybos mokytis pradėjo vėlokai, po privalomos kario tarnybos – apie 26-us metus. Tačiau noras tapyti nugalėjo visas kliūtis. Apie 1977 m. prie LTSR Ministrų tarybos kuravo Lietuvos dailės vystymo strategiją. Vėliau kaip dailininkas pasinėrė į savo paties kūrybinę raišką. Jo šeimoje menininko profesiją pasirinko sūnus Marius (skulptorius) ir du anūkai (Gintautas – dailę, Gabija – žodį). 

Dailininkas Bronius Grušas (1932-2013) kolegų dailininkų prisimenamas kaip plačios erudicijos ir šilto charakterio žmogus,  energinga, smalsi ir kūrybiška asmenybė. Dailininkas  dalyvavo daugybėje grupinių parodų Lietuvoje ir užsienyje, surengė 15 autorinių parodų. Jo kūrinių yra įsigiję Lietuvos ir užsienio šalių muziejai ir kolekcininkai. Už pasiekimus meno srityje Broniui Grušui buvo suteiktas nusipelniusio meno veikėjo vardas, už indėlį į Skuodo rajono kultūrinį gyvenimą suteiktas Skuodo rajono garbės piliečio vardas. 

 “Bronius Grušas In Memoriam Dėdulis, kiek jį prisimenu, visada turėjo sistemą – kaip reikia muilu plauti teptukus, išteptus aliejiniais dažais, valyti paletę; jis kasryt gerdavo arbatą iš to paties puoduko ir buvo susidėliojęs valandas į neperlaužiamą rutiną, kuri padėjo jam kasdien daryti tai, ką labiausiai mėgo – tapyti. “Tu turi valdyti daiktus, o ne jie tave. Kitaip būsi tik šio pasaulio vergas” – sakydavo man paauglei, po visus namus mėtančiai jo knygas. Tiek gyveni, tiek kūryboje Bronius Grušas tvirtai vadovavosi šiuo principu, ir nors turėjo daugybę vaidmenų, mokytojo, dailininko, tėvo, senelio, politiko, draugo, jis juos visus suderino į vieną glotnų pavidalą su balta barzda, nepriekaištingu pilku kostiumu ir elegantiška vaikščiojimo lazdele. Stiprus, užsispyręs žemaitis, jis nugyveno gyvenimą taip, kaip norėjo iki pat galo, iki pat šios 2013 m. vasaros, kai pagal jo sistemą valiau šviežiai išspaustus dažus nuo paletės prie paskutinių nebaigtų darbų. Tapyba buvo didžiausia Broniaus Grušo aistra” - prisimena anūkė Gabija Grušaitė, pasirinkusi rašytojos kelią. 

Dailininkas Bronius Grušas mirė eidamas  82-ius metus. Menininkas paliko mums savitai sukurtą ištisą pasaulį: didelės apimties monumentaliosios dailės darbus, originalius tapybos kūrinius, piešinius. Dailininkas mėgo eksperimentuoti- kūrė švino, graviruoto, skaldyto stiklo vitražus, vėliau pirmenybę teikė tapybai, kuri išsiskiria unikalia technika – stiklo plastika. Skuodo rajono jauniesiems dailinikams bene 20 metų organizavo dailės  kūrybines stovyklas Ylakiuose, taip pat nuolat aktyviai dalyvavo meniniame Lietuvos Respublikos gyvenime.  

Paroda veiks iki 2024 m. balandžio 13 d.