home Skuodo rajono savivaldybės
R. Granausko viešoji biblioteka

Mažiausia pasaulio biblioteka: iškalbinga Aušvico bibliotekininkės drąsos istorija

Informacija atnaujinta 2022-02-09 13:47

Autorius: Antonio Iturbe

Mažiausia pasaulio biblioteka (originalus pavadinimas: The Librarian of Auschwitz): romanas : [paremta Ditos Kraus gyvenimo istorija] / Antonio Iturbe. Vertėjas: Marija Potašenko – Vilnius : „Baltų lankų“ leidyba, [2020]. – 447, [1] p.. – ISBN 978-609-479-364-6.

Saugojimo vieta: Skaitytojų aptarnavimo skyrius; Senamiesčio filialas; Šačių filialas; Mosėdžio filialas; Pašilės filialas; Lenkimų filialas; Daukšių filialas, Daukšių filialas, Ylakių filialas.

„Du mokytojai nerimastingai pakelia galvas. Rankose jie laiko kai ką, kas Aušvice griežtai uždrausta. Tie pavojingi daiktai negali iššauti, įkirpti ar įpjauti. Tiek baimės žiauriesiems reicho sargams varo ne kas kita kaip knygos – senos, nuplyšusiais viršeliais, išplyšusiais lapais."
Keturiolikmetė Dita, su tėvais ištremta į Aušvico-Birkenau koncentracijos stovyklą, atsiduria 31-ajame bloke, kuriame veikia slapta mokykla. Jos įkūrėjas Fredis Hiršas paprašo Ditos pasirūpinti aštuoniomis trapiomis, bet gyvybiškai svarbiomis knygomis, kurias kaliniai slapta įnešė į koncentracijos stovyklą. Taip Dita tampa mažiausios ir slapčiausios, kokia tik kada nors egzistavo, – Aušvico bibliotekos – saugotoja. Tačiau ji netrunka suvokti: knygos yra itin pavojingos. Jos padeda žmonėms mąstyti. Ir tai siutina nacius, jie persekioja ir draudžia jas lyg apsėsti. O aptikę – kaltininkus baudžia mirtimi.

„Mažiausia pasaulio biblioteka" – jaudinantis ir iškalbingas, tikrais įvykiais paremtas romanas, kuris iš užmaršties prikelia vieną labiausiai sukrečiančių kultūrinio heroizmo istorijų. Dita mums perduoda nepaprastą drąsos pamoką – nepasiduoda ir niekad nepraranda noro gyventi ir skaityti, nes net naikinimo stovykloje „pradėti skaityti knygą – tai lyg įsėsti į traukinį, vežantį atostogų".